UWAGA!

Forum zostało zamknięte w 2015 roku i znajdujące się tu informacje są nieaktualne. W zależności od sprawy potrzebne informacje znajdziesz na stronie SSPŁ:

Jeśli nie możesz znaleźć potrzebnej Ci informacji, zwróć się do odpowiedniej komisji SSPŁ lub napisz na adres prezydium@samorzad.p.lodz.pl.

Nanotechnologia 2015

Tutaj maturzyści i inne osoby zainteresowane studiami na Politechnice Łódzkiej mogą zadawać wszelkie pytania na jej temat

Nanotechnologia 2015

Postprzez swaag_hanavald » 2015-04-07, 13:45

Witam, jestem tegorocznym uczniem klasy III liceum, niedługo piszę maturę, ale wcześniej rozejrzałem się za interesującym mnie kierunkiem studiów. Jestem na profilu bio-chem-fiz, na maturze zdaję rozszerzoną chemię i angielski. Matmę podstawową niestety, gdyż nie miałem rozszerzenia w programie mojego profilu. Interesuje mnie kierunek nanotechnologia na wydziale chemicznym Politechniki Łódzkiej. Wydaje mi się że godzi on dwa kluczowe dla mnie przedmioty - chemię i fizykę.
Mam parę pytań do Was:
1. Chodzi o przyjęcie... Zasady rekrutacji w moim przypadku mówią matma podstawowa *2, chemia *3, angielski *2, hipotetycznie (biorąc pod uwagę wyniki z próbnych matur + spooooro je zaniżając) wychodzi z tego około 520 punktów (myślę że byłbym w stanie znacznie wyżej). Czy z takim wynikiem mam szansę na przyjęcie na nanotechnologię?
2. Jak sytuacja z matematyką na pierwszym roku? Myślę, że z matmy jestem wyuczalny i poradzę sobie raczej ze wszystkim, jeśli będę musiał, ale czy jest poziom jakiś kosmiczny, czy też znośny dla w miarę ogarniętego człowieka z podstawową matmą?
3. Jak oceniacie ten kierunek? Warto go studiować i na co zwrócić uwagę już na początku?

Dzięki z góry i pozdrawiam :)
swaag_hanavald

Samorząd Studencki PŁ

Samorząd Studencki PŁ

Re: Nanotechnologia 2015

Postprzez Ad@m » 2015-04-07, 19:36

Łączy znacznie więcej niż chemię i fizykę. Jednak generalnie to jest, według mnie, najlepszy kierunek na tym wydziale.
Odpowiadam na pytania.
1. Bez problemu się dostaniesz.
2. Na pierwszym roku masz coś takiego jak wstęp do analizy matematycznej. Tam się powtarza materiał z liceum. Dalej masz normalną analizę. Ale pocieszę Cię. Możesz zapomnieć o tym co mówili na matmie w liceum. To zupełnie inna sprawa.
3. MI się podobało. Problem w tym że pracy po nim brak. Może za 5 lat to się zmieni. Dodam tylko, że na tym kierunku nie masz życia poza uczelnią. Na 2 roku siedzisz, prawie codziennie, od 8 rano do 21.
Ad@m

Postprzez swaag_hanavald » 2015-04-08, 21:30

Dziękuję za odpowiedź :)

A jeszcze pytanie z tą pracą (wiem, że może za wcześnie się o to pytam, ale tutaj trzeba o tym myśleć już teraz) . Jaką pracę można podjąć po takim kierunku? W Polsce chyba nie ma na razie zakładów, które mocno wykorzystywałyby nanotechnologię. Takie pytanie do studentów/absolwentów: jakie są szanse zmian/pojawienia się miejsc pracy dla nanotechnologów? 5 lat to teoretycznie dużo, ale Polsce zmiany trwają latami. Jak nastawić się już od początku, żeby mieć choćby minimalnie lepsze szanse na znalezienie jakiejkolwiek pracy po tym kierunku?
swaag_hanavald

Postprzez Ad@m » 2015-04-08, 22:12

Trudno wyrokować. W przeciągu 5 lat może się wszystko zmienić. Obecnie próżno szukać w Łodzi i okolicach firm, które zajmowałyby się nanotechnologią. Jest Corning jest Qwerty i to tyle.
Ad@m

Postprzez swaag_hanavald » 2015-05-03, 14:12

Jeszcze jedno pytanie...

Utwierdziłem się już mocno w tym, że chcę iść na nanotechnologię. Ale nie daje mi spokoju myśl, czy się dostanę... Naturalne, że uczelnia oficjalnie nie podaje progów z poprzednich lat, ale na internecie można znaleźć informacje co do tych progów i generalnie na nanotechnologii wynosił w poprzednich latach plus minus 300-340 punktów. Moje pytanie jest takie: czy te punkty są liczone wciąż według tego samego przelicznika w rekrutacji? W obecnym informatorze można dowiedzieć się, że:
MATEMATYKA: PODSTAWA (procenty) x2 ROZSZERZONA x5
ANGIELSKI: PODSTAWA x0.8 ROZSZERZONY x2
CHEMIA/FIZYKA: PODSTAWA x1.2 ROZSZERZONY x3

Czy tak też było w poprzednich latach?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)
swaag_hanavald

Postprzez Ad@m » 2015-05-04, 17:45

A o to trzeba pytać ludzi którzy tworzyli te rankingi. Jednak wydaje mi się, że tak wyglądały te wagi za moich czasów (czyli 5 lat temu).
W każdym razie, jak napiszesz maturę w miarę dobrze, to się spokojnie dostaniesz.
Ad@m

Postprzez kapc94 » 2015-05-04, 22:22

Jak dobrze pamiętam, to 2 lata temu też było to samo :)

Myślę, że autorowi strony z rankingami nie umknęłaby zmiana sposobu naliczania punktów i zwróciłby na to uwagę. Bo on tam wszędzie na takie niuanse, gdzie wyniki mogą nie być porównywalne, uwagę zwraca. Np. architekura i pokrewne kierunki, gdzie obowiązuje egzamin z rysunku (stąd architektura będzie mieć zawsze największe progi przy rekrutacji, ale to nie znaczy, że najtrudniej się tam dostać, wymaga to raczej po prostu innych umiejętności), IFE, gdzie liczone są punkty z drugiego języka obcego, czy informatyka, gdzie zamiast fizyki i chemii brana pod uwagę może być matura z informatyki.

Zresztą... W jednym roku matura łatwa, w kolejnym trudna (o ile matura w Polsce może być trudna, ale są autentycznie tacy którzy sobie z taką podstawą z matmy nie radzą - oczywiście PŁ to raczej nie dla nich uczelnia) i też się tak naprawdę nie da tego porównać. To co można porównywać, to zależności między poszczególnymi kierunkami jeśli chodzi o popularność i progi, jak się to kształtuje na przestrzeni lat.

Żeby nie było nieporozumień - oczywiście progi na PŁ to coś, co jest kształtowane przez popularność danego kierunku wśród studentów o określonych wynikach na maturze czy ew. innych źródłach punktów do rekrutacji (np. olimpiady, egzamin z rysunku na architekturę), nikt ich "na sztywno" nie ustala. Próg = punktacja osoby z najgorszym wynikiem jaka dostała się na dany kierunek.
kapc94

Powrót do Rekrutacja na Politechnikę Łódzką