UWAGA!

Forum zostało zamknięte w 2015 roku i znajdujące się tu informacje są nieaktualne. W zależności od sprawy potrzebne informacje znajdziesz na stronie SSPŁ:

Jeśli nie możesz znaleźć potrzebnej Ci informacji, zwróć się do odpowiedniej komisji SSPŁ lub napisz na adres prezydium@samorzad.p.lodz.pl.

małe kłopotliwe pytanie..

Stypendia socjalne, za wyniki w nauce, stypendia dla sportowców, zapomogi, dopłaty

małe kłopotliwe pytanie..

Postprzez malenka » 2008-10-20, 20:41

Witam..
pisze bo coś mnie gryzie.. otóż.. w czerwcu złożyłam podanie o stypendium socjalne.. ale we wrzesniu zobaczyłam swoje nazwisko na ogłoszeniach ze mam zgłosic sie do dziekanatu.. poszłam i ku mojemu zdziwieniu Pani w dziekanacie powiedziała ze papiery zostały cofnięte bo nie mam zaświadczenia o alimentach.. pewnie myslicie dlaczego to jest dziwne..
..otóż... na blankiecie do stypendium wpisałam imie mojego taty (osoby która mnie wychowuje) jako opiekun prawny bo chciałam być uczciwa (bo domyślam sie ze jest wiele osób takie jak ja i wpisują w rubryke zamiast opiekun prawny to tat lub mama) . Owa prosba Pani z dziekanatu normalnie zwaliła mnie z nóg ponieważ w zeszłym roku dostałam stypendium bez problemu.. a sprawa sie komplikuje ponieważ.. ojca nie znam.. nie wiem kim jest mój ojciec (wstyd sie przyznać ale tak jest).. nie wiem czy zyje..a jest to spowodowane tym że moja mama sama nie zna tego kolesia to była przygoda która skonczyła sie tym że ja sie urodziłam.. o całej sytuacji oczywiście powiedziałam Pani w dziekanacie na co pani odpowiedziała że musze mieć zaswiadczenie od komornika ze nie pobieram alimentów..wiec poszłam do komornika na co on powiedział ze nie wyda mi zaswiadczenia o tym bo nie było sprawy sądowej.. a tak owej być nie mogło z przyczyn czysto formalnych bo moja mama widziała tego kolesia 2 razy w życiu.. i nie było mozliwości założenia owej sprawy bo komu?

no wiec oczywiscie byłam pewna ze juz wszystko skonczone..nie dostane stypendium.. ale pojawiła sie iskierka nadzieji.. otóż moje papiery trafiły do jednej z doktor z katedry elektrotechniki.. poszłam i pani kazała mi przyniesc akt urodzenia gdzie dostałam nazwisko mojego dotychczasowego ojca.. wiec poszłam przyniosłam.. aha i napisałam także oswiadczenie że " świadoma kary opisanej w kodeksie kk nie przyjmuje alimentów..." no i teraz mnie gryzie czy dostane stypewndjum czy jest szansa...

wiem że jest u nas na wydziale dziewczyna która ma tą sama sytuacje co ja.. jeśli bedzie to czytać to prosze odezwij sie do mnie na priva!!
mała
malenka

Samorząd Studencki PŁ

Samorząd Studencki PŁ

Re: małe kłopotliwe pytanie..

Postprzez Tomasz Pisarek » 2008-10-20, 20:46

To możliwe, żeby osoba której nie znasz była Twoim opiekunem ? Najprościej by było gdybyś nie wpisała taty w ogóle na podaniu i problemu by nie było, a z tego co piszesz to nie wpisując ojca również byś była uczciwa.

Wydziałowa Rada Studentów EEIA
t.pisarek <@> samorzad.p.lodz.pl
gg: 1086599
Tomasz Pisarek
Rada Studentów

Postprzez Arek Pawlak » 2008-10-20, 21:18

Słusznie zrobiono ze wezwano Cie do dziekanatu - wpisałaś ojca do rodziny a nie umieściłaś jego dochodów. Wg mnie powinnaś postąpić tak:
1. na podaniu nie pisać w ogóle ojca - bo jak sama stwierdziłaś nie masz z nim kontaktu ponadto skoro nie było sprawy sądowej ani tez związku małżeńskiego między Twoimi rodzicami - jest Twoim ojcem biologicznym ale nie jest prawnym,
2. skoro jest tak jak napisałaś - Twoja mama ma status matki samotnie wychowującej dziecko - przynosisz zaświadczenie z Urzędu Gminy(lub Ośrodka Pomocy Społecznej - tez powinny takie wydać) ze tak jest i po sprawie - ojca nie uwzględniamy a jedynie liczymy dochody Twoje i Twojej mamy - skoro nie było w świetle prawa zawartego związku małżeńskiego Twoja mama - zgodnie z prawem ma wpisany w papierach stan cywilny panna
3. można również posłużyć się odpowiednim oświadczeniem - ale lepiej by było owe zaświadczenie.
4. można tak jak Ci pani dr powiedziała dołączyć oświadczenie że nie pobierasz alimentów, ale myślę że nie jest to konieczne, jeśli uzyskasz zaświadczenie z UG

<edit> sprawdziłem w ustawie a konkretnie na podstawie art 186 ustawy z dn. 27 lipca 2005 r. "Prawo o szkolnictwie wyższym" (Dz.U. z 2005 r. nr 164, poz. 365 z późn. zm.) oraz pargraf 2 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dn. 2 czerwca 2005 roku w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne( Dz. U. Nr 105, poz.881, z późń. zm.) - sprawa się komplikuje bo w akcie urodzenia masz wpisane nazwisko ojca, a nie ojciec nieznany...a skoro tak - nie było sprawy sądowej - nie można ustalić dochodu w rodzinie - stypendium nie ma - jednak można to rozwiązać - zrób tak ja ci powiedziała po. dr a stypendium powinnaś dostac :) jesli nie to próbuj uzyskać zaświadczenie o którym mowa wyżej z UG - jak coś pisz na priv.
Ostatnio edytowano 2008-10-20, 21:43 przez Arek Pawlak, łącznie edytowano 1 raz
Odwoławcza Komisja Stypendialna
Arek Pawlak

Postprzez cysia » 2008-10-20, 21:40

malenka napisał(a):...poszłam i pani kazała mi przyniesc akt urodzenia gdzie dostałam nazwisko mojego dotychczasowego ojca...

z tego co widze, jej mama nie jest matka samotnie wychowujaca dziecko...
We collect our phobias
Our sicknesses
Feel so good only when we can complain
cysia

Postprzez m_nus » 2008-10-20, 21:45

skoro nie znasz ojca to czemu wpisalas Go jako osobe ktora Cie wychowuje ?

czy jest tak że masz biologicznego ojca i wychowującego z tym że to dwie różne osoby, tak ?
m_nus

Postprzez Arek Pawlak » 2008-10-20, 21:47

cysia napisał(a):z tego co widze, jej mama nie jest matka samotnie wychowujaca dziecko...

Niekoniecznie - można nie znać ojca - ojciec nie znany - a miec w papierach jego nazwisko - wpisywane jest to co poda matka dziecka.... jesli poda ojca dziecka jest on wpisywany - co wiecej są UG w Polsce gdzie nie wpisuje się "ojciec nieznany" - bo podobno teraz tak sie nie robi a wpisuje sie tą osobe którą matka zadeklaruje jako dziecko - wiem bo dowiedziałem się tego od pewnej pani(kierownika sekcji jednego z UG) :)
Arek Pawlak

Postprzez malenka » 2008-10-21, 11:55

hm.. czytajcie troszke uwazniej to co napisałam.. napisałam ze w rubryce wpisałam imie ojca tego króry mnie wychowuje a nie ojca biologicznego... biologicznego ojca nie znam..
aha i co do nazwiska.. to w akcie urodzenia mam tylko wpisane ojca biologicznego imie.. a nazwisko miałam mamy panienskie po urodzeniu.. ale akt został zmieniony gdy moja mama wyszła za maz.. i nazwisko mam obecnego ojca!!! osoby która jest moim opiekunem prawnym
mała
malenka

Postprzez Tomasz Pisarek » 2008-10-21, 14:04

malenka napisał(a):na blankiecie do stypendium wpisałam imie mojego taty (osoby która mnie wychowuje)

malenka napisał(a):napisałam ze w rubryce wpisałam imie ojca tego króry mnie wychowuje a nie ojca biologicznego...

To wydaje mi się, że powinnaś napisać nie taty czy ojca, ale ojczyma i wszyscy by zrozumieli.

Wydziałowa Rada Studentów EEIA
t.pisarek <@> samorzad.p.lodz.pl
gg: 1086599
Tomasz Pisarek
Rada Studentów

Postprzez malenka » 2008-10-21, 14:58

Tomasz Pisarek napisał(a):
malenka napisał(a):na blankiecie do stypendium wpisałam imie mojego taty (osoby która mnie wychowuje)

malenka napisał(a):napisałam ze w rubryce wpisałam imie ojca tego króry mnie wychowuje a nie ojca biologicznego...

To wydaje mi się, że powinnaś napisać nie taty czy ojca, ale ojczyma i wszyscy by zrozumieli.

oki ale napisałam w nawiasie że to osoba która mnie teraz wychowuje!! zreszta nie ważne:):) teraz juz chyba każdy wie o co chodzi?
mała
malenka

Postprzez Arek Pawlak » 2008-10-21, 20:17

Skoro tak to sprawa tym bardziej się upraszcza - wpisałaś na podaniu imię Twojego ojczyma po którym masz nazwisko i jest Twoim prawnym opiekunem wynikającym z zwartego związku małżeńskiego między nim a Twoją mamą - zatem przedstawiasz dochody swoje, mamy i ojczyma + zaświadczenia o nieprowadzeniu działalności gospodarczej + załącznik C + ewentualnie ilość hektarów = masz stypendium - dla jasności możesz dołączyć zgodnie z sugestią p. dr oświadczenie o tym że nie otrzymujesz alimentów od biologicznego ojca, lecz nie wydaje mi się konieczne i już :) Twoje wyjaśnienie ułatwia sprawę - bo wg prawa żyjesz w gospodarstwie rodzinnym z ojczymem i mamą - o ile można mówić o ojczymie w sensie prawa, gdyż nie było w świetle prawa związku małżeńskiego między Twoim biologicznym ojcem i mamą, ale to już inna kwestia.
Arek Pawlak

Postprzez malenka » 2008-10-31, 8:17

no dostałam sypendium.. 50 zł... troszke malo w porównaniu z zeszłym rokiem gdzie przy wiekszym dochodzie na jedną osobe miałam 120 zł a teraz dochód mi sie zmniejszyl i stypendium tez:( no ale ważne ze dostałam stypendium!!!! 50 zł piechotką nie chodzi:)
mała
malenka

Powrót do Pomoc materialna