UWAGA!

Forum zostało zamknięte w 2015 roku i znajdujące się tu informacje są nieaktualne. W zależności od sprawy potrzebne informacje znajdziesz na stronie SSPŁ:


Jeśli nie możesz znaleźć potrzebnej Ci informacji, zwróć się do odpowiedniej komisji SSPŁ lub napisz na adres prezydium@samorzad.p.lodz.pl.

stypendia a dochod

Stypendia socjalne, za wyniki w nauce, stypendia dla sportowców, zapomogi, dopłaty

stypendia a dochod

Postprzez Miss Satori » 2008-06-23, 21:09

czy stypedia: socjalne, naukowe, unijne z poprzedniego roku wliczaja sie do dochodu??
Miss Satori
 
Posty: 94
Dołączył(a): 2005-11-08, 21:32
Lokalizacja: Łódź

Samorząd Studencki PŁ

Samorząd Studencki PŁ
 

Re: stypendia a dochod

Postprzez Ewa Trzeciak » 2008-06-23, 21:26

RPM napisał(a): 5. Za dochody do celów stypendialnych uznaje się następujące dochody, :
* stypendia określone w przepisach o systemie oświaty, przepisach Prawo o szkolnictwie wyższym oraz w przepisach o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, a także inne stypendia przyznawane uczniom lub studentom (wszystkie stypendia poza świadczeniami wykazanymi w art. 173 ust.1 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym np.: otrzymywane w ramach programu Erasmus, fundowane, doktoranckie itp.),
[...]
6. Do dochodu nie wlicza się:
* stypendiów i zapomóg dla studentów przyznawanych na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym- art. 173 ust.1.


Nie wlicza się zatem:
1 ) stypendium socjalnego;
2 ) stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych;
3 ) stypendium za wyniki w nauce lub sporcie;
4 ) stypendium ministra za osiągnięcia w nauce;
5 ) stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe;
6 ) stypendium na wyżywienie;
7 ) stypendium mieszkaniowego;
8 ) zapomogi



Inne stypendia się wlicza :)
Avatar użytkownika
Ewa Trzeciak
Rada Studentów
 
Posty: 2056
Dołączył(a): 2006-09-23, 21:51
Lokalizacja: VIII DS / Ericpol ;)

Re: stypendia a dochod

Postprzez Bungi » 2008-06-25, 1:19

Muszę przyznać, że nie wczytywałem się w nowy RPM, ale chciałbym dowiedzieć się, jak zacytowany fragment ma się do art. 179, ust. 5, pkt. 3 i pkt. 4 obowiązującej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, które mówią:

"5. Miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającego do ubiegania się o stypendium socjalne, stypendium na wyżywienie i stypendium mieszkaniowe ustala się na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, z uwzględnieniem ust. 4, z zastrzeżeniem, że do dochodu nie wlicza się:
(...)
3) świadczeń otrzymywanych na podstawie Działania Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego "Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne";
4) świadczeń pomocy materialnej dla uczniów otrzymywanych na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.))."

Czy świadczenia wymienione w pkt. 3 i 4, które można nazwać "stypendiami" lub "stypendiami unijnymi" (w przypadku pkt. 3 - nie wiadomo o świadczenia unijne i z jakiego programu chodziło autorce pytania) są wliczane do dochodu rodziny studenta czy też nie?

Pozdrawiam
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Avatar użytkownika
Bungi
 
Posty: 271
Dołączył(a): 2004-09-13, 10:54
Lokalizacja: Łódź

Re: stypendia a dochod

Postprzez Arek Pawlak » 2008-06-25, 3:26

Bungi napisał(a):Muszę przyznać, że nie wczytywałem się w nowy RPM, ale chciałbym dowiedzieć się, jak zacytowany fragment ma się do art. 179, ust. 5, pkt. 3 i pkt. 4 obowiązującej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, które mówią:

"5. Miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającego do ubiegania się o stypendium socjalne, stypendium na wyżywienie i stypendium mieszkaniowe ustala się na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, z uwzględnieniem ust. 4, z zastrzeżeniem, że do dochodu nie wlicza się:
(...)
3) świadczeń otrzymywanych na podstawie Działania Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego "Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne";
4) świadczeń pomocy materialnej dla uczniów otrzymywanych na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.))."

Czy świadczenia wymienione w pkt. 3 i 4, które można nazwać "stypendiami" lub "stypendiami unijnymi" (w przypadku pkt. 3 - nie wiadomo o świadczenia unijne i z jakiego programu chodziło autorce pytania) są wliczane do dochodu rodziny studenta czy też nie?

Pozdrawiam


Myślę że nastąpiło tu pewne niezrozumienie zgodnie z rozdz. IX p. 6 RPM:

"Do do chodu nie wlicza sie :
(...)
-stypendiów i zapomóg dla studentów przyznawanych na podstawie ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym - art. 173 ust.1,
- świadczen otrzymywanych na podstawie działania ZPORR "Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne" (tzw. stypendia unijne dla uczniów i studentów),
- świadczeń pomocy materialnej dla uczniów otrzymywanych na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U z 1996 Nr 67, poz. 329, z późn. zm.),
(...)"

Świadczenie nr.3 często nazywa się stypendium unijnym zapominając ze rodzajów stypendiów jest kilka a jedynie to pochodzące z wcześniej wymienionego programu ZPORR nie liczy się do dochodu.... Świadczenie nr. 4 też często nazywa się stypendium... Czy je tak nazwać można tego nie wiem.... Natomiast faktem jest, że do stypendium się ich nie wlicza.(tak jak i w latach ubiegłych) Natomiast koleżanka Miss Satori rzeczywiście nie napisała z jakiego programu unijnego stypendium ma na myśli - a to jest istotne gdyż jedynie z tego jednego nie jest brane pod uwagę
Odwoławcza Komisja Stypendialna
Arek Pawlak
 
Posty: 28
Dołączył(a): 2007-10-20, 14:50

Re: stypendia a dochod

Postprzez Bungi » 2008-06-27, 2:12

Ach, zatem się nic nie zmieniło w tej kwestii ;) i po co cytować "po łebkach" RPM?
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Avatar użytkownika
Bungi
 
Posty: 271
Dołączył(a): 2004-09-13, 10:54
Lokalizacja: Łódź


Powrót do Pomoc materialna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron