UWAGA!

Forum zostało zamknięte w 2015 roku i znajdujące się tu informacje są nieaktualne. W zależności od sprawy potrzebne informacje znajdziesz na stronie SSPŁ:

Jeśli nie możesz znaleźć potrzebnej Ci informacji, zwróć się do odpowiedniej komisji SSPŁ lub napisz na adres prezydium@samorzad.p.lodz.pl.

Stypendium socjalne- jak to się ma do takiej sytuacji

Stypendia socjalne, za wyniki w nauce, stypendia dla sportowców, zapomogi, dopłaty

Postprzez Ewa Trzeciak » 2007-07-31, 21:08

Bungi napisał(a):A to dziecko to pełnoletnie jest?

w wieku przedemerytalnym, nie czytałęś wcześniejszych postów? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ewa Trzeciak
Rada Studentów

Samorząd Studencki PŁ

Samorząd Studencki PŁ

Postprzez Bungi » 2007-07-31, 22:22

Nie, nie... ja tylko tak pomyślałem o becikowym... dają to jeszcze? Jak dają to by trzeba wykazać że dali...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Bungi

Postprzez Ewa Trzeciak » 2007-08-01, 9:11

Nie wiem, czy dają- a co pełnoletności, jesli dobrze pamiętam- dziecko przyjdzie na świat we wrześniu chyba :wink:

Tak, milesiowa?
Przepraszam, że tak o Twoim dziecku i to bez żadnego pozwolenia, bo chyba dziwnie wejść na forum i czytać dyskusję o swoim przyszłym potomku :)
Ewa Trzeciak
Rada Studentów

Postprzez milesiowa » 2007-08-02, 19:13

Ale się uśmiałam :D Tak, Tośka jest w wieku przedemerytalnym, nie skończyła jeszcze 18 lat i ma dwa fakultety- z wywijania na pępowinie i kopania po żebrach :D No i czeka na nią mąż o imieniu Jasiek, który jest starszy od niej o dwa miesiące ;)
Nie mam pojęcia, jak jest z becikowym, bo jeszcze się tym nie interesowałam, ale chyba dają. Jednakże nie mam obowiązku tego nigdzie zgłaszać :D Urząd Skarbowy też nie ma nic do tego. No, ale zapomniałam, przecież to będzie pierwszy dochód Tośki :D Z całą pewnością wyląduje na jakiejś książeczce oszczędnościowej :) Przecież książeczkę dziecka też będę musiała okazać :? Zapomniałam ;)
milesiowa

Postprzez Ewa Trzeciak » 2007-08-02, 19:26

:lol:
Ewa Trzeciak
Rada Studentów

Postprzez milesiowa » 2007-08-05, 15:44

No i poczytałam sobie trochę na temat becikowego. Przysługuje ono każdej rodzinie, w której przyjdzie na świat dziecko bez względu na wysokość zarobków. Nie trzeba tego uwzględniać w rozliczeniu rocznym więc jest to coś, co się każdej rodzinie należy po urodzeniu dziecka.
Przeczytałam też coś niecoś o rodzinnym i dowiadywałam się od znajomej. Otóż mamy przedstawić swoje dochody za zeszły rok podatkowy i wszystko. TYLKO SWOJE :!::!::!: Jeżeli nie przekroczą kwoty, jaka jest zasądzona na ten rok, czyli zdaje się 544 zł/ osoba będziemy mogli otrzymywać zasiłek rodzinny oraz dostaniemy też zapomogę w wysokości tej samej, co becikowe.
To tak dla informacji, może komuś jeszcze się one przydadzą, a wiem, że jest wiele studentek w ciąży na naszej zacnej uczelni i boryka się z podobną sytuacją do mojej :D
milesiowa

Postprzez Agnieszka Kucharska » 2007-08-07, 9:53

Hey,
opcja jest nastepująca, a nawet są dwie:
Piewsza, o której każdy już wspomniał - zapomoga z tytułu urodzenia dziecka,
Druga - w listopadowym terminie składania dokumnetów o stypendium socjalne, złóż wniosek o pomoc materialną. Aby sytuacja była klarowna powinnaś przedstawić dochody swoje, swojego męża z roku 2006 (Urząd Skarbowy), jeżeli żadne z Was nie miało stałego dochodu powinniście wykazać dochody rodziców (+ew niepełnoletniego rodzeństwa kontynującego naukę).
prócz tego, ponieważ Wasza sytuacja uległa zmianie: akt zawarcia związku małżeńskiego, akt urodzenia dziecka oraz zaśw z pracy męża (najlepiej kopia umowy: na jak długo jest zatrudniony oraz jakie ma srednie-miesięczne wynagrodzenie).
Jezeli dochód męża przekracza ok650zł, można Was uznać za samodzielnych.
W takim przypadku otrzymasz stypendium w semestrez letnim.
Agnieszka Kucharska
Rada Studentów

Re: Stypendium socjalne- jak to się ma do takiej sytuacji

Postprzez asisko88 » 2008-08-11, 14:08

wiem ze ten temat był rozpoczęty dość dawno, ale nie chce zakładać nowego tematu więc dołożę moje pytanie tutaj: Jak to jest z tymi przepisami teraz.... wiem że regulamin niby uległ zmianie w niektórych kwestiach (tak mówili na rozpoczęciu 2007) lecz nie wiem czy w tej też.
Jestem w ciąży (termin mam na grudzień), póki co utrzymują mnie rodzice ale już niedługo przenoszę się na stałe do chłopaka (i tu kwestia nr 2- brak ślubu) i on bedzie mnie utrzymywał. Póki co dostałam rok urlopu na uczelni wiec wracam w 2009 w październiku... czy należy mi się w tym wypadku jakaś zapomoga... i czy mogę sie starac o stypendium socjalne czy jakiekolwiek inne- a jeśli tak to kiedy?.... Moj chlopak dopiero od niedawna ma stałą pracę... takto było to tylko dorabianie bo też się uczył.
Jestem wdzięczna za każdą odp...
asisko88

Postprzez Ewa Trzeciak » 2008-08-11, 18:23

regulamin napisał(a):22. Student, który:
a) przebywa na urlopie, lub podjął studia po reaktywizacji wynikającej ze skreślenia z listy studentów z powodu nie zaliczenia roku może w szczególnych przypadkach otrzymać świadczenia, o których mowa w pkt. 2 z wyjątkiem lit. c [za wyniki w nauce bądź sportowe] po przedłożeniu podania do Odwoławczej Komisji Stypendialnej, opiniowanego przez Wydziałową Komisję Stypendialną i Komisję ds. Pomocy Materialnej Samorządu Studenckiego

Zatem podanie możesz złożyć- ale z danymi za 2007 rok, czyli z zaświadczeniami od rodziców- a to dlatego, że w świetle prawa Ty i Twój chłopak łącznie z dzieckiem nie będziecie rodziną...
Ponadto po urodzeniu dziecka masz 6 miesięcy na złożenie podania o zapomogę - wraz z dołączonym aktem urodzenia dziecka :)
Ewa Trzeciak
Rada Studentów

Postprzez Arek Pawlak » 2008-08-12, 13:43

@milesiowa

Po
1. Stypendium socjalne i zapomoga to dwie rozdzielne swiadczenia, omówie każde po kolei:
stypendium:
jestescie malzenstwem - bedziecie mieli dziecko - ok w pażdzierniku skladas podanie o stypendium socjalne - teraz w zaleznosc jak w oddzielnym komunikacie(ktroego jeszcze nie ma) bedzie wpisana minimalna placa krajowa netto(ustalana przez odpowiednie Ministerstwo obowiazujaca w danym roku) - obecnie jest to 1126 zł, zatem nie sadze by sie to zmienilo - od tego zalezy czy jestescie niezalezni finansowo czy nie. Z tego co piszesz tez nie wiem ile dokladnie zarabia Twoj maz - jezeli w ciagu ostatnich 3 miesiecy dochod sredni netto byl wyzszy od kwoty podanej - jestescie samodzielni finansowo. Wtedy skladasz nastepujace papiery:
- akt slubu(moze byc potwierdzona kopia lub odpis)
- akt urodzenia dziecka(moze byc potwierdzona kopia lub odpis)
- zaswiadczenie o dochodach Twoich i Twojego meza z ostatniego roku
- zaswiadczenie o nieprowadzeniu dzialanosci gospodarczej(Twoje i meza)
- zaswiadczenie z pracy meza o dochodach za ostatnie 3 miesiace
- jezeli Ty lub maz posiadacie grunty rolne o powierzchni przekraczajacej 1 h(przeliczeniowy lub fizyczny) zaswiadczenie z urzedu gminny o ilosci hektarow przeliczeniowych(pewnie nie posiadacie lecz dla jasnosci to pisze)
- zalacznika o uzyskanych dochodach nieopodatkowanych (zal. C)
I po bolu - jezeli papiery zlozysz do wniosek do 15 listopada bedziesz miec przyznane stypendium od 1 listopada(zgodnie z komunikatem nr I do Regulaminu Pomocy Materialnej Studentom PŁ obowiazujacego od 1 pazdziernika 2008 r.) - w wysokosci:
539 - (pensja_miesieczna_meza)/3
Jezeli do wniosku dolaczysz podanie o stypendium mieszkaniowe + umowa najmu(posiadania) mieszkania - zalecalbym notarialna - jednak zgodnie z RPM rozdz. II p.6 nie jest to konieczne - dostaniesz dodatkowo 120 stypendium mieszkaniowego
Wreszcie zalecalbym dolaczenie do podania wniosku o stypendium wyzyweniowe - jezeli bowiem Twoje stypendium socjalne bedzie wyzsze niz 230 zl przysluguje Ci stypendium wyzywieniowe w wysokosci 70 zl

Do do dochodu nie wlicza sie (na mocy RPM rozdz IX p. podpunkt 1 ):
becikowego, rodzinnego i innych swiadczen rodzinnych(becikowe jest swiadczeniem rodzinnym)

Jezeli natomiast Twoj maz nie uzyska wartosci dochodu podanego wyzej wtedy zgodnie z RPM rozdz IX p.17 brane sa pod uwage tylko dochody za rok 2007 Twoje, Twoich rodzicow, niepoletniego rodzenstwa pozostajacego na ich utrzymaniu (lub takiego ktore ukonczylo 18 rok zycia a nie ukonczylo 26 roku zycia a kontynuuje nauke na studiach wyższych) i Twojego meza.
Wylicza sie z przedstawionych zaswiadczen dochod netto na osobe i znow (539 - dochod_netto_na_osobe)/liczba_osob
gdzie liczba osob = liczbie osob wymienionych wczesniej + Twoje dziecko
co do mieszkaniowego i wyzyweniowego jak wyzej

zapomoga
jezeli wniosek o zapomoge dolaczysz do tego podania wystarczy sama zapomoga - reszta - gdyz wszystkie potrzebne do jej przyznania dokumenty sa dolaczane przez Ciebie do stypendium. Jezeli wniosek o zapomoge bedziesz skladac pozniej - zgodnie RPM rozdz VII p.4 masz na to 6 miesiecy - wtedy patrz http://www.samorzad.p.lodz.pl/stypendia,4.html Jezli Twoj maz tez jest studentem PL wtedy na mocy RPM Rozdz. VII p.2 ma prawo i on wystapic o zapomoge - wtedy beda przyznane dwie zapomogi.
Ostatnio edytowano 2008-08-13, 17:02 przez Arek Pawlak, łącznie edytowano 2 razy
Odwoławcza Komisja Stypendialna
Arek Pawlak

Postprzez milijka » 2008-08-13, 10:48

Arku jest jeden problem oni nie są małżeństwem
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein
milijka

Postprzez Arek Pawlak » 2008-08-13, 15:35

milesiowa napisał(a):ponieważ to, co zarobiliśmy ja i mój obecnie małżonek, a wcześniej narzeczony[...]Mój małżonek pracuje od lutego, ma umowę o pracę,[...]ale w zeszłym roku nie byliśmy też małżeństwem. [...] utrzymywana jestem przez mojego małżonka.

Tak zrozumialem z postu - moze zle z gory przepraszam, a skoro tak powyzsze moje rozumowanie nie jest odpowiednie do sytuacji gdy nie stanowia zwiazku malzenskiego w swietle polskiego prawa. Gdy nie stanowia zwiazku malzenskiego @milesiowa aby dostac stypendium przedstawia nastepujace dokumenty:
- akt urodzenia dziecka(moze byc potwierdzona kopia lub odpis)
- zaswiadczenie o dochodach za rok 2007 (Twoje, Twoich rodzicow, niepoletniego rodzenstwa pozostajacego na ich utrzymaniu, lub takiego ktore ukonczylo 18 rok zycia a nie ukonczylo 26 roku zycia a kontynuuje nauke na studiach wyższych)
- zaswiadczenie o nieprowadzeniu dzialanosci gospodarczej(Twoje, Twoich rodzicow, niepoletniego rodzenstwa pozostajacego na ich utrzymaniu, lub takiego ktore ukonczylo 18 rok zycia a nie ukonczylo 26 roku zycia a kontynuuje nauke na studiach wyższych)
- jezeli Ty lub reszta wyzej wymienionej rodziny posiadacie grunty rolne o powierzchni przekraczajacej 1 h(przeliczeniowy lub fizyczny) zaswiadczenie z urzedu gminny o ilosci hektarow przeliczeniowych
- zalacznik o uzyskanych dochodach nieopodatkowanych (zal. C) wszystkich pelnoletnich czlonkow rodziny
- zaswiadczenie o kontynuowaniu nauki przez rodzenstwo pozostajace na utrzymaniu rodzicow
- dobrze jest zlozyc zaswiadczenie o toczacej sie sprawie o przyznanie alimentow na dziecko-o ile taka sie toczy - nie jest to konieczne ale dobrze jest to dolaczyc.
Wtedy dochod_netto_na_osobe=(suma dochodow_netto)/(liczba_czlonkow_rodziny +1)
+1 - do rodziny doliczamy teraz Tosię
I podobnie jak pisalem wczesniej gdy zlozy wniosek do 15 listopada bedzie miec przyznane stypendium od 1 listopada(zgodnie z komunikatem nr I do Regulaminu Pomocy Materialnej Studentom PŁ obowiazujacego od 1 pazdziernika 2008 r.) Jezeli dolaczy do tego wniosek o zapomoge to i ona zostanie przyznana. Warunki przyznania mieszkaniowego i wyzywieniowego jak wyzej
Arek Pawlak

Postprzez milijka » 2008-08-14, 11:03

to co cytujesz to post z 2007 roku
asisko88 podbiła temat i jej sytuacja jest inna :)
asisko88 napisał(a):wiem ze ten temat był rozpoczęty dość dawno, ale nie chce zakładać nowego tematu więc dołożę moje pytanie tutaj: Jak to jest z tymi przepisami teraz.... wiem że regulamin niby uległ zmianie w niektórych kwestiach (tak mówili na rozpoczęciu 2007) lecz nie wiem czy w tej też.
Jestem w ciąży (termin mam na grudzień), póki co utrzymują mnie rodzice ale już niedługo przenoszę się na stałe do chłopaka (i tu kwestia nr 2- brak ślubu) i on bedzie mnie utrzymywał. Póki co dostałam rok urlopu na uczelni wiec wracam w 2009 w październiku... czy należy mi się w tym wypadku jakaś zapomoga... i czy mogę sie starac o stypendium socjalne czy jakiekolwiek inne- a jeśli tak to kiedy?.... Moj chlopak dopiero od niedawna ma stałą pracę... takto było to tylko dorabianie bo też się uczył.
Jestem wdzięczna za każdą odp...
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein
milijka

Postprzez Arek Pawlak » 2008-08-14, 13:38

Masz całkowita rację ale ponieważ temat stał teraz popularny to wyjaśniłem sprawę tak jak umiałem :) dzięki temu ktoś zainteresowany tym tematem dowie sie istotnych informacji - niech ten post spełnia rolę informacyjną :) swoiste case study :)
Arek Pawlak

Postprzez asisko88 » 2008-09-04, 20:33

Dzięki wielkie za odpowiedzi :)
nie mogłam wcześniej odpisać, brak dostępu do internetu- że tak ujme
Mam jeszcze jedno pytanie, choć chyba nie powinno już znajdować się w tym miejscu, wiecie może czy na terenie politechniki jest coś takiego jak żłobek bądź przedszkole...
Ktoś mi wspominał o czymś takim ale nigdzie nie mogę znaleźć... pewnie nie ma, co?
asisko88

Poprzednia strona

Powrót do Pomoc materialna