UWAGA!

Forum zostało zamknięte w 2015 roku i znajdujące się tu informacje są nieaktualne. W zależności od sprawy potrzebne informacje znajdziesz na stronie SSPŁ:

Jeśli nie możesz znaleźć potrzebnej Ci informacji, zwróć się do odpowiedniej komisji SSPŁ lub napisz na adres prezydium@samorzad.p.lodz.pl.

samodzielność finansowa studenta - sprzeczne informacje

Stypendia socjalne, za wyniki w nauce, stypendia dla sportowców, zapomogi, dopłaty

samodzielność finansowa studenta - sprzeczne informacje

Postprzez Leila » 2013-10-09, 23:20

Zauważyłam pewną sprzeczność w informacji o tym, kiedy student jest uznawany za samodzielnego finansowo.

1. Co mówi Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym [Art. 179 ust. 6]:
6. Student jest samodzielny finansowo, jeżeli on lub jego małżonek spełnia łącznie następujące warunki:
1) posiadał stałe źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym;
2) posiada stałe źródło dochodów w roku bieżącym;
3) jego miesięczny dochód w okresach, o których mowa w pkt 1 i 2, nie jest mniejszy niż 1,30 sumy kwot określonych w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych; [czyli wg moich obliczeń na podstawie w/w ustaw: 410,80 zł < miesięczny dochód studenta < 739,70 zł ]
4) nie złożył oświadczenia o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego z rodzicami bądź jednym z nich.

2. Co mówi Regulamin Pomocy Materialnej 2013/2014:
21. Student jest samodzielny finansowo, jeżeli on lub jego małżonek spełnia łącznie następujące warunki:
a) posiadał stałe źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym;
b) posiada stałe źródło dochodów w roku bieżącym;
c) jego miesięczny dochód w okresach, o których mowa w pkt. a i b, nie jest mniejszy niż 1,30 sumy kwot określonych w art. 5 ust1 i art. 6 ust.2 pkt. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. oświadczeniach rodzinnych;
d)nie złożył oświadczenia o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego z rodzicami bądź jednym znich. [czyli wg moich obliczeń na podstawie w/w ustaw: 410,80 zł < miesięczny dochód studenta]
Za samodzielnego finansowo może być uznany student, który łącznie z małżonkiem spełnia ww. warunki, tj. wymagane warunki spełnia student albo małżonek studenta albo obydwoje łącznie.

3. Co mówi załącznik do Regulaminu Pomocy Materialnej 2013/2014:
9. Minimalna kwota miesięcznego dochodu studenta, przy której można go uznać za samodzielnego finansowo 850,20 zł.

Czyli 3 różne informacje. O ile 1. i 2. brzmią podobnie, to 3. wyklucza je obie (a poza tym chyba osoba, która ma taki dochód, nie ma szans na stypendium). Stąd moje pytanie do osób, które wiedzą coś więcej na ten temat (czyli najlepiej członków komisji przyznających stypendia): która wersja jest brana pod uwagę przy przyznawaniu stypendium? Pytam, bo już w poprzednim semestrze mój dziekanat wprowadził mnie najpierw w błąd, że nieistotna jest wysokość dochodów na osobę, jeśli wyszłam za mąż, liczą się tylko dochody moje i męża, a następnie odmówiono przyjęcia mojego podania, ponieważ dochód nie przekraczał tej kwoty 850,20 zł. W tym R.A. jest to na szczęście lepiej opisane w Regulaminie (pkt. 20), ale z kolei informacja o samodzielności finansowej nie, co mocno utrudnia zrozumienie, czy mi może przysługiwac stypendium, czy też nie (a nie ukrywam, przydałoby się).
Leila

Samorząd Studencki PŁ

Samorząd Studencki PŁ

Re: samodzielność finansowa studenta - sprzeczne informacje

Postprzez Maciek Pietrzak » 2013-10-12, 21:49

W 3 przypadku, jeśli student jest w związku formalnym (małżeństwo), to uznaje się ich za samodzielnych, jeśli ich dochód ŁĄCZNY przekroczy w/w kwotę. Oznacza to, że jeśli oboje zarabiają np. 900 zł, to osoba ubiegająca się o stypendium dostanie je.

Co do rozbieżności - kontaktuj się z Heleną Bogusz (h.bogusz@samorzad.p.lodz.pl). Ona rozwieje Twoje wątpliwości.
Maciek Pietrzak
Emeryt SSPŁ

Re: samodzielność finansowa studenta - sprzeczne informacje

Postprzez Leila » 2013-10-21, 20:34

Niestety brak odpowiedzi, a termin składania podań zbliża się nieuchronnie. Dodam, uprzedzając prawdopodobn sugestię, że na dyzur nie mogę sie udać, bo mam w tym czasie zajęcia, których nie moge opuścić.
Leila

Powrót do Pomoc materialna