UWAGA!

Forum zostało zamknięte w 2015 roku i znajdujące się tu informacje są nieaktualne. W zależności od sprawy potrzebne informacje znajdziesz na stronie SSPŁ:

Jeśli nie możesz znaleźć potrzebnej Ci informacji, zwróć się do odpowiedniej komisji SSPŁ lub napisz na adres prezydium@samorzad.p.lodz.pl.

Jakie pomoce mogę uzyskać? Czy można łączyć?

Stypendia socjalne, za wyniki w nauce, stypendia dla sportowców, zapomogi, dopłaty

Jakie pomoce mogę uzyskać? Czy można łączyć?

Postprzez winrar » 2013-07-03, 11:10

Witajcie!
Jestem na etapie wyboru uczelni - I stopień - i koszty utrzymania są u mnie jednym z kryteriów przy wyborze (zła sytuacja materialna). Na co mogę liczyć ze strony PŁ?
1) Zwolnienie z ubezpieczenia - o ile dobrze wyczytałem, jeśli dochód na osobę netto jest <330 zł? Nie znam w tej chwili dochodu na osobę u mnie, ale do takiego to jeszcze mi chyba brakuje trochę.
2) Stypendium socjalne - to jakaś stała kwota? Ile można uzyskać?
3) Czy są jeszcze jakieś dodatki mieszkaniowe, żywieniowe?
4) Czy mogę jednocześnie starać się o powyższe pomoce i jeszcze jakieś zewnętrzne stypendium socjalne, np ze stypendiów pomostowych? Czy nie można łączyć i mogę sobie co najwyżej wybrać, na które chcę startować?
5) Odnośnie powyższego punktu: czy "tutejsze" lub inne stypendium wlicza się do dochodu na osobę netto i może mi to zaważyć o dostaniu/odebraniu innej pomocy materialnej (gdybym chciał się starać jednocześnie o st. socj. tutejsze i pomostowe)?

PS: Wybieram się na: elektronikę i telekomunikację, elektrotechnikę lub mechanikę i bm. Obecnie korzystam z archaicznego laptopa. Czy na zajęcia na powyższych kierunkach muszę od samego początku mieć jakąś bardziej "ogarniąjącą" maszynę, czy na początek nie muszę inwestować w nic nowszego, bo komputer będzie mi potrzebny tylko do obsługi webdziekanatu (liczę, że ten nie wymaga wiele)? Dla mnie to robi ogromną różnicę, bo mieszkanie też trzeba opłacić, a od akademika wolę jak najdalej.

Pozdrawiam.
winrar

Samorząd Studencki PŁ

Samorząd Studencki PŁ

Re: Jakie pomoce mogę uzyskać? Czy można łączyć?

Postprzez huhu » 2013-07-03, 12:12

tutaj jest wszystko, tyle, że na zeszły rok: http://samorzad.p.lodz.pl/index.php/stypendia-20122013 zachęcam zwłaszcza do lektury regulaminu

1) według najnowszej zasady dochód netto musi być niższy niż 400zł miesięcznie na osobę, ale oczywiście do przyszłego roku akademickiego może to się zmienić,
2) o stypendium socjalne możesz się ubiegać mając dochód netto poniżej 650zł miesięcznie na osobę. komisja wylicza wielkość stypendium odejmując od 650zł miesięczny dochód netto na osobę w twojej rodzinie, czyli jeśli wyjdzie ci, że dochód wynosi 300zł to dostaniesz 350zł stypendium, bo 650zł-300zł=350zł. minimalna kwota jaką można uzyskać to chyba 50zł.
3) zwiększenie z tytułu zamieszkania w DS lub innym obiekcie: kwota stała, równa cenie najtańszego pokoju w akademiku, czyli 240zł co miesiąc. jeśli wolisz mieszkanie, to będziesz musiał dołączyć do podania ksero umowy wynajmu mieszkania (i pokazać komisji oryginał) lub pisemne oświadczenie właściciela, że u niego wynajmujesz. Kilometry raczej nie mają tutaj zbyt dużego znaczenia, ja mieszkam nieco ponad 30km od Łodzi i takie zwiększenie otrzymałam.
Poza tym są jeszcze zapomogi.
4) nie mam pojęcia, ale na politechnice możesz otrzymywać i stypendium socjalne, i rektora.
5) nie, stypendium nie wlicza się jako dochód.
6) nie studiuję żadnego z wymienionych przez ciebie kierunków, ale z reguły na zajęciach korzysta się z komputerów na uczelni. laptop co najwyżej może ci się przydać jeśli nie zdążysz zrobić jakiegoś ćwiczenia na zajęciach (np. napisanie jakiegoś programu czy co tam się robi na elektronice), czy do napisania sprawozdania, ale tutaj wystarczy zwykły word i excel.
huhu

Postprzez winrar » 2013-07-03, 12:44

huhu, dziękuję bardzo za obszerną odpowiedź. :)
Nie wiem czemu, choć przeglądałem już trochę stronę PŁ, tam jeszcze nie trafiłem. Spojrzę na te regulaminy.

Tymczasem, jeśli zna ktoś dokładną odpowiedź na pytanie 4 i jest tutaj student któregoś z kierunków, o których pisałem w "PS" - prosiłbym o uzupełnienie.
winrar

Postprzez Ericpol » 2013-07-04, 11:26

4 - możesz korzystać i z innych świadczeń - radzimy jednak sprawdzić, czy pobierane stypendia będą wliczać się do dochodu Twojej rodziny, a przez to wpływać na wysokość pobieranego stypendium socjalnego :)
Ericpol

Postprzez popiolhanna » 2013-11-27, 18:23

Dokładnie, mozesz korzystac z wielu pomocy:)
popiolhanna

Postprzez assiuniasobczyk » 2013-11-29, 18:19

Tak pomoce mozna laczyc, natomiast do niektorych stypednium w dochod wlicza sie inna pomoc...
assiuniasobczyk

Powrót do Pomoc materialna