Strona 1 z 1

STYPENDIUM REKTORA - ISTOTNA SPRAWA

PostNapisane: 2012-01-11, 15:59
przez maro_bud
Witam

Otrzymałem stypendium rektora dla najlepszych studentów. Wypłacono mi pieniądze za październik, listopad i grudzień. 19 grudnia obroniłem się na Budownictwie i zostałem inżynierem. Rekrutacja odbędzie się 20 stycznia, zamierzam do niej przystąpić i kontynuować studia na tym samym kierunku.
Na webdziekanacie nie ma informacji w zakładce wypłaty stypendiów, żebym miał otrzymać stypendium za styczeń. Rozumiem, że z chwilą obrony straciłem status studenta, ale czy to jest sprawiedliwe, że odbiera mi się stypendium za to, że obroniłem się w najwcześniejszym możliwym terminie?
Nie widzę tu logiki. Czy ktoś może mi poradzić co dalej z tym można zrobić? W dziekanacie panie rozłożyły ręce... Pozdrawiam

Re: STYPENDIUM REKTORA - ISTOTNA SPRAWA

PostNapisane: 2012-01-12, 1:48
przez Tomasz Kłapsia
Zgodnie z nowelizacją Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym status studenta zachowujesz do 31 października roku, w którym obroniłeś I stopień.

Art. 167 ust. 2a
Osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia, zachowuje prawa studenta do dnia 31 października roku, w którym ukończyła te studia.


Zgodnie z regulaminem pomocy materialnej na rok akademicki 2011/2012:

2. Student może ubiegać się o pomoc materialną ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa w formie:
[...]
c) stypendium rektora dla najlepszych studentów;

11. Student może otrzymywać stypendia, o których mowa w pkt. 2 lit. a,b,c w danym roku akademickim przez okres 9 miesięcy, a gdy ostatni rok studiów trwa jeden semestr przez okres do 5 miesięcy (w sem. zimowym-5 m-cy, w sem. letnim-4 m-ce).

14. Studentowi, który po ukończeniu jednego kierunku studiów kontynuuje naukę na drugim kierunku studiów (dot. również studentów innych uczelni, którzy uzyskali zgodę na studiowanie drugiego kierunku w PŁ), nie przysługują świadczenia, o których mowa w pkt. 2 i 3, chyba że kontynuuje on studia po ukończeniu studiów pierwszego stopnia w celu uzyskania tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego, jednakże nie dłużej niż przez okres trzech lat.

15. Studentowi, który ukończył studia w trakcie roku akademickiego, świadczenia określone w pkt. 2 wypłaca się do miesiąca, w którym obronił pracę dyplomową.


Na ten rok zasad już się nie zmieni, można pomyśleć przy ustalaniu nowego regulaminu. Podejrzewam, że tworząc regulamin kierowano się jeszcze starymi przyzwyczajeniami utraty statusu studenta po obronie.

Re: STYPENDIUM REKTORA - ISTOTNA SPRAWA

PostNapisane: 2012-01-12, 2:22
przez maro_bud
Dzięki za odpowiedź.

Zgodnie z tym co napisałeś, a konkretnie tutaj:
[Studentowi, który po ukończeniu jednego kierunku studiów kontynuuje naukę na drugim kierunku studiów (dot. również studentów innych uczelni, którzy uzyskali zgodę na studiowanie drugiego kierunku w PŁ), nie przysługują świadczenia, o których mowa w pkt. 2 i 3, chyba że kontynuuje on studia po ukończeniu studiów pierwszego stopnia w celu uzyskania tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego, jednakże nie dłużej niż przez okres trzech lat.]

wydaje mi się, że jest jakaś szansa powalczyć o pieniądze za styczeń i luty, ponieważ mój przypadek jest zgodny z tym co jest tutaj napisane: [chyba że kontynuuje on studia po ukończeniu studiów pierwszego stopnia w celu uzyskania tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego, jednakże nie dłużej niż przez okres trzech lat.].

Będę kontynuował studia niejako na drugim kierunku, ponieważ ma on inną nazwę niż kierunek studiów pierwszego stopnia (pierwszy stopień - Budownictwo, drugi stopień - Budownictwo - konstrukcje budowlane i inżynierskie) i będę to kontynuował w celu uzyskania tytułu magistra.

Co myślicie?
Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Re: STYPENDIUM REKTORA - ISTOTNA SPRAWA

PostNapisane: 2012-01-12, 12:41
przez Tomasz Kłapsia
Dowiem się bezpośrednio od osoby, która brała udział w tworzeniu regulaminu i dam znać, co dokładnie było zamierzeniem tego przepisu.

Re: STYPENDIUM REKTORA - ISTOTNA SPRAWA

PostNapisane: 2012-01-12, 15:36
przez maro_bud
dzięki, czekam na info.

Re: STYPENDIUM REKTORA - ISTOTNA SPRAWA

PostNapisane: 2012-01-12, 15:57
przez Tomasz Kłapsia
Z tego co ustaliłem, nie powinieneś utracić stypendium w przypadku rekrutacji na II stopień będącej kontynuacją kierunku z I stopnia.

Jeśli panie z dziekanatu nie chcą się przekonać to w imieniu Renaty zapraszam na jej dyżur (Komisji ds. Pomocy Materialnej).

Re: STYPENDIUM REKTORA - ISTOTNA SPRAWA

PostNapisane: 2012-01-12, 16:25
przez Mariposso
Czy stypendium rektora dostaje się normalnie przez cztery czy pięć miesięcy?

Re: STYPENDIUM REKTORA - ISTOTNA SPRAWA

PostNapisane: 2012-01-15, 17:26
przez Ewa Trzeciak
za semestr letni zwykle na 5, za zimowy zwykle na 4 - chyba, że jest wydłużenie o 10ty miesiąc

Re: STYPENDIUM REKTORA - ISTOTNA SPRAWA

PostNapisane: 2012-01-16, 23:30
przez Ad@m
Według decyzji, od października do lutego, więc jakby nie liczyć 5 miesięcy.

Re: STYPENDIUM REKTORA - ISTOTNA SPRAWA

PostNapisane: 2012-01-17, 8:31
przez Ewa Trzeciak
ale za kolejny semestr 4 -od marca do czerwca, bo lipcowa wypłata zależy od wykorzystania środków z FPM ;)

Re: STYPENDIUM REKTORA - ISTOTNA SPRAWA

PostNapisane: 2012-02-02, 21:47
przez Mariposso
Z Waszych wypowiedzi wynika, że za luty stypendium (nagroda) rektora powinna być w takim razie, że tak powiem dostarczana, jednak na webdziekanacie nie ma żadnych informacji dotyczących wypłaty za luty. Zatem albo to webdziekanat szwankuje albo może po prostu nagroda rektora jest tylko za cztery miesiące.

Re: STYPENDIUM REKTORA - ISTOTNA SPRAWA

PostNapisane: 2012-02-02, 22:48
przez Ad@m
A czy na Webdziakanacie, kiedykolwiek pojawiły się informacje o wypłatach, już na początku miesiąca ?
Zawsze pojawiają się na góra tydzień przed wypłatą.