UWAGA!

Forum zostało zamknięte w 2015 roku i znajdujące się tu informacje są nieaktualne. W zależności od sprawy potrzebne informacje znajdziesz na stronie SSPŁ:

Jeśli nie możesz znaleźć potrzebnej Ci informacji, zwróć się do odpowiedniej komisji SSPŁ lub napisz na adres prezydium@samorzad.p.lodz.pl.

Stypendium socjalne a samodzielność finansowa

Stypendia socjalne, za wyniki w nauce, stypendia dla sportowców, zapomogi, dopłaty

Stypendium socjalne a samodzielność finansowa

Postprzez deka87 » 2011-09-20, 11:21

Co w sytuacji gdy jestem niezależny finansowo (z mamą podpisałem ugodę u mediatora, a ojciec nie płaci alimentów więc mam świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego), ale nie mam dochodu wynoszącego 782,60 zł:
Kod: Zaznacz cały
9.   Minimalna kwota dochodu studenta, przy której można go uznać za samodzielnego finansowo 782,60 zł.

Nie wiem czy dobrze to rozumiem - jeśli mieszkam i utrzymuję się sam, to żeby liczyły się tylko moje dochody, a nie rodziców muszę być niezależny finansowo, czyli mieć dochód 782,60 zł?
Tylko że taki dochód uniemożliwia otrzymanie stypendium:
Kod: Zaznacz cały
Stypendium socjalne (wraz ze zwiększeniem) może otrzymać student, będący w trudnej sytuacji materialnej, którego udokumentowany miesięczny dochód na 1 osobę w rodzinie w 2010 r. nie przekroczył 650zł netto.
deka87

Samorząd Studencki PŁ

Samorząd Studencki PŁ

Re: Stypendium socjalne a samodzielność finansowa

Postprzez thomasm » 2011-09-20, 12:38

tu pewnie o to chodzi że min to jest 762 zł które ty osiągasz ale możesz mieć np dziecko i wtedy dochód na 2 dzielisz
thomasm

Postprzez Cheloni » 2011-09-20, 14:01

Aby być samodzielnym finansowo trzeba osiągać dochód netto przynajmniej tyle ile wynosi minimalne wynagrodzenie brutto w poprzednim roku.
Czy wiesz, co masz, czego chcesz, po co przyszedłeś tu...?
Cheloni

Postprzez deka87 » 2011-09-20, 19:42

No a co w sytuacji gdy praktycznie jestem samodzielny finansowo bo mieszkam i utrzymuję się sam, a także prawnie, bo oboje z rodziców mają względem mnie obowiązek alimentacyjny - czy wtedy też nie przysługuje mi stypendium?
W ubiegłym roku nie było takiego zapisu i nie było problemu.
deka87

Postprzez Ad@m » 2011-09-20, 21:17

Gdybyś uzyskał taki dochód, nie przysługiwało by Ci stypendium. ;)
Składasz wniosek w którym wpisujesz tylko siebie, gdyż sam prowadzisz gospodarstwo domowe i tyle. Powinno wystarczyć.
Ad@m

Postprzez deka87 » 2011-09-20, 21:37

Gdybyś uzyskał taki dochód, nie przysługiwało by Ci stypendium. ;)

No właśnie, to po co we wniosku o stypendium jest w ogóle opcja zaznaczenia że jest się samodzielnym finansowo, albo ten zapis o 782,60 zł.

Składasz wniosek w którym wpisujesz tylko siebie, gdyż sam prowadzisz gospodarstwo domowe i tyle. Powinno wystarczyć.

Tylko że muszę zaznaczyć że jestem samodzielny finansowo, bo jeśli tego nie zaznaczę, to mimo tego że sam prowadzę gospodarstwo domowe powinny być brane pod uwagę dochody rodziców, bo mają oni obowiązek utrzymywania uczącego się dziecka do 26 roku życia, chyba że właśnie mają co do niego obowiązek alimentacyjny - wtedy "dziecko" traktowane jest jako samodzielne finansowo, ale według PŁ nie jest, bo nie ma odpowiedniego dochodu i koło się zamyka.
Ehh to polskie prawo...

Edit: według przepisów jednak nie jestem samodzielny finansowo, szczegóły w TYM poście
deka87

Powrót do Pomoc materialna