UWAGA!

Forum zostało zamknięte w 2015 roku i znajdujące się tu informacje są nieaktualne. W zależności od sprawy potrzebne informacje znajdziesz na stronie SSPŁ:

Jeśli nie możesz znaleźć potrzebnej Ci informacji, zwróć się do odpowiedniej komisji SSPŁ lub napisz na adres prezydium@samorzad.p.lodz.pl.

Drugi kierunek i stypendia

Stypendia socjalne, za wyniki w nauce, stypendia dla sportowców, zapomogi, dopłaty

Drugi kierunek i stypendia

Postprzez Drakan » 2011-05-24, 20:21

Otrzymałem wiele wiadomości z różnych źródeł, ale nie mogę uzyskać żadnych konkretnych danych.
Z tego co wiem, ustawa o płatnym drugim kierunku studiów została zatwierdzona, ale ma obowiązywać dopiero od 2015r. Również słyszałem, że posiadając stypendium naukowe (tzn. będąc w 10% najlepszych na roku) jest się zwolnionym z tej opłaty.
Dlatego chciałbym dowiedzieć się od kogoś kompetentnego jak to wygląda aktualnie i będzie wyglądać w przyszłości. Pytam tutaj, ponieważ nigdzie nie ma zamieszczonych ŻADNYCH danych, a nie mam czasu chodzić do dziekana. Natomiast Pani prodziekan ds. kształcenia nie potrafiła udzielić mi takich informacji.
Chciałbym także się dowiedzieć czy można uzyskać stypendium na dwóch kierunkach jednocześnie?

Proszę tylko i wyłącznie o potwierdzone w 100% oraz o jak najdokładniejsze informacje.

Z góry dziękuję.
Drakan

Samorząd Studencki PŁ

Samorząd Studencki PŁ

Re: Drugi kierunek i stypendia

Postprzez deka87 » 2011-05-31, 17:44

No właśnie jak to jest - jeśli teraz kończę studia (ostatni semestr) to czy po jego skończeniu mogę za darmo zacząć inny kierunek (II stopnia) na moim wydziale i czy będę mógł wtedy pobierać stypendium socjalne?
deka87

Postprzez Ewa Trzeciak » 2011-05-31, 18:18

deka87 napisał(a):No właśnie jak to jest - jeśli teraz kończę studia (ostatni semestr) to czy po jego skończeniu mogę za darmo zacząć inny kierunek (II stopnia) na moim wydziale i czy będę mógł wtedy pobierać stypendium socjalne?

opłata za drugi kierunek wchodzi od 01.01.2012. Jesli ktoś rozpocznie naukę na 2gim kierunku w roku akad. 2011/2012, to przepisy przejsciowe uwzgledniaja brak opłat za 2gi kierunek.

Co do stypendium socjalnego - jesli ktos uzyskal tytul magistra, to stypendium socjalne nie przysluguje.

Drakan napisał(a):Z tego co wiem, ustawa o płatnym drugim kierunku studiów została zatwierdzona, ale ma obowiązywać dopiero od 2015r. Również słyszałem, że posiadając stypendium naukowe (tzn. będąc w 10% najlepszych na roku) jest się zwolnionym z tej opłaty.

Oplata za 2gi kierunek wchodzi od 1.01.2012.
Stypendium naukowe bedzie zlikwidowane - bedzie stypendium rektorskie, ktore uwzgledniac bedzie i osiagniecia artystyczne, i sportowe, i naukowe. Zwolnieni beda najlepsi - tylko jeszcze nie jest zdefiniowane okreslenie ''najlepsi'' :)

edit:
uwaga!
"Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uprzejmie informuje, iż z dniem
1 października 2011 r. stypendium za wyniki w nauce lub sporcie zostanie zastąpione stypendium rektora dla najlepszych studentów.

W związku z powyższym na rok akademicki 2011/2012 uczelnie będą przyznawały stypendia rektora dla najlepszych studentów według zasad wynikających z ustawy z dnia
18 marca 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 84, poz. 455)."
Ewa Trzeciak
Rada Studentów

Postprzez deka87 » 2011-06-14, 16:45

Dziękuję za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie - co w przypadku gdy się teraz nie zdąże obronić, a dopiero np. za rok, czy wtedy przysługuje mi stypendium i czy muszę coś płacić za powtarzanie roku ?
deka87

Postprzez Ewa Trzeciak » 2011-06-14, 17:07

jeśli się nie obronisz, to będziesz powtarzał semestr dyplomowy - wtedy stypendium dalej przysługuje.
a co do opłat za powtarzanie - tych się niestety nie uniknie.
Ewa Trzeciak
Rada Studentów

Postprzez Drakan » 2011-06-19, 21:12

Proszę również o powiedzenie mi, co jest potrzebne aby rozpocząć drugi kierunek (będąc już na jednym i z niego nie rezygnując). Rozumiem, że podlegam standardowej rekrutacji z tym wyjątkiem, że w podaniu zaznaczam, iż już studiuję i wybieram tylko ten jeden kierunek, na który chcę się dostać. Również muszę złożyć podanie o przyjęcie na drugi kierunek. Tylko nie wiem gdzie i kiedy je go złożyć. Czy idę z nim najpierw do dziekana a potem podpisany dodaje do teczki, czy też wkładam do teczki a dziekan podpisuje to po/w trakcie rekrutacji?

Druga sprawa: jak to jest ze stypendiami? Słyszałem od osoby z samorządu studenckiego, że już nie będzie przysługiwać tylko za wyniki ale również trzeba będzie brać udział w konferencjach, pisać artykuły naukowe etc. Czy to prawda? Jeśli tak, to jak to będzie wyglądać? Oraz czy można otrzymywać stypendium na obu kierunkach jednocześnie czy tylko na swoim głównym (pierwszym) kierunku?
Drakan

Postprzez Ewa Trzeciak » 2011-06-20, 9:17

Co do drugiego kierunku - nie musi to odbywać się za pośrednictwem rekrutacji.
W webdziekanacie masz podanie o drugi kierunek, które składa się u dziekana ds. studenckich - musi on wyrazić na to zgodę.

A co do stypendium - rzeczywiście, będzie stypendium rektorskie, uwzględniające czynniki inne niż średnia ocen - aktualnie jest to na etapie ustaleń. Na forum już jest parę wypowiedzi na ten temat, proponuję poszukać ;)
Ewa Trzeciak
Rada Studentów

Postprzez Ewa Trzeciak » 2011-06-27, 12:20

http://samorzad.p.lodz.pl/files/stypend ... kt-rob.pdf

pod linkiem jest robocza wersja zasad przyznawania stypendium rektorskiego ;)

edit
uwaga!
"Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uprzejmie informuje, iż z dniem
1 października 2011 r. stypendium za wyniki w nauce lub sporcie zostanie zastąpione stypendium rektora dla najlepszych studentów.

W związku z powyższym na rok akademicki 2011/2012 uczelnie będą przyznawały stypendia rektora dla najlepszych studentów według zasad wynikających z ustawy z dnia
18 marca 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 84, poz. 455)."
Ewa Trzeciak
Rada Studentów

Postprzez Drakan » 2011-07-05, 9:15

Ewa Trzeciak napisał(a):Co do drugiego kierunku - nie musi to odbywać się za pośrednictwem rekrutacji.
W webdziekanacie masz podanie o drugi kierunek, które składa się u dziekana ds. studenckich - musi on wyrazić na to zgodę.

Rozumiem, że:
1. Podanie o drugi kierunek uzupełnione zanoszę do dziekana Żółtowskiego
2. Podanie o przyjęcie na studia, ksero dowodu, odpis matury, fotografie, dowód wpłaty w teczce zanoszę do sekcji rekrutacyjnej

Czy coś jeszcze bądź też inaczej?
Na webdziekanacie podania o drugi kierunek nie widzę, ale znalazłem na innej stronie (chyba OIZ).
Drakan

Postprzez Ewa Trzeciak » 2011-07-05, 11:40

druk podania o drugi kierunek jest jednolity dla całej Uczelni, także ok :)

Nic nie musisz zanosić do sekcji rekrutacji, tylko podanie o drugi kierunek do dziekana :)
Ewa Trzeciak
Rada Studentów

Postprzez Drakan » 2011-07-05, 11:51

Czyli tylko i wyłącznie podanie o drugi kierunek? To wystarczy? A opłata? Fotki?
Wypytuje się tak bo chcę to załatwić jak najszybciej i bez kłopotów.
Czyli jeśli zaniosę uzupełnioną kartę do dziekana to będę mógł rozpocząć drugi kierunek jednocześnie kontynuując aktualny? (bo nie chcę z tego rezygnować)
Czy mam zanieść kartę bezpośrednio dziekanowi (osobiście) czy mogę zostawić ją Paniom w sekretariacie/dziekanacie?
Drakan

Postprzez Ewa Trzeciak » 2011-07-05, 12:04

Czyli tylko i wyłącznie podanie o drugi kierunek? To wystarczy? A opłata? Fotki?
Wypytuje się tak bo chcę to załatwić jak najszybciej i bez kłopotów.
Czyli jeśli zaniosę uzupełnioną kartę do dziekana to będę mógł rozpocząć drugi kierunek jednocześnie kontynuując aktualny? (bo nie chcę z tego rezygnować)
Czy mam zanieść kartę bezpośrednio dziekanowi (osobiście) czy mogę zostawić ją Paniom w sekretariacie/dziekanacie?

Podanie o drugi kierunek starczy. Jesli składasz podanie do dziekana, to nie placisz opłaty rekrutacyjnej.
Fotki? Do indeksu już nie potrzeba, legitymację do czasu ukonczenia pierwszego kierunku masz 'starą'.
Jeśli składałeś 4 zdjecia przy pierwszej rekrutacji, to raczej nie bedzie potrzebne teraz to ponownie.

Jaką kartę chcesz zanieść do dziekana?

Nawet jesli złozyłbyś podanie o drugi kierunek do sekcji rekrytacji, to nie będziesz brany pod uwagę, póki dziekan się na to nie zgodzi.
System jest jeden i Twoje dane tam ciągle są [PESEL masz wciąż ten sa, prawda? :) ), dlatego nie da się bez wiedzy dziekana podjąć drugiego kierunku.

Podanie możesz zostawić w dziekanacie :)
Ewa Trzeciak
Rada Studentów

Postprzez Drakan » 2011-07-05, 17:42

Ewa Trzeciak napisał(a):Jaką kartę chcesz zanieść do dziekana?

Chodzi o to podanie o drugi kierunek.

Ok, ostatnia sprawa do wyjaśnienia i już przestaje zamęczać pytaniami (mam nadzieje :oops: ). Kolega, który studiuje na dwóch kierunkach powiedział mi dziś, że podanie wystarczy, jednak może być tak, iż zacznę studiować w połowie sem. (on tak miał, że do nas został zapisany dopiero w połowie pierwszego sem. kiedy było wolne miejsce). Podobno jeśli przejdę standardową rekrutację to będę brany pod uwagę normalnie i normalnie zacznę oba kierunki w październiku. Natomiast składając tylko podanie u dziekana dostanę się na drugi kierunek tylko jak będzie wolne miejsce.
Dlatego chcę wiedzieć dokładnie jak to jest, ponieważ nie chcę tracić części zajęć i zaczynać w trakcie (później mogę nie mieć czasu na odrobienie zaległości). Jeśli miałbym przejść standardową rekrutację to co bym potrzebował?
Drakan

Postprzez Ewa Trzeciak » 2011-07-27, 20:51

Uwaga:
opłata za drugi kierunek wchodzi w życie wraz z dniem 1 stycznia 2012 ;-)
Ewa Trzeciak
Rada Studentów

Postprzez Drakan » 2011-07-27, 20:56

I kogo ta opłata będzie obowiązywać? Osoby, które rozpoczną drugi kierunek po 1 stycznia 2012 czy od października 2011, czy też może wszystkich studentów?
I jak to jest z nie płaceniem? Czy jest to 10% najlepszych na danym drugim kierunku czy na swoim pierwszym, a może na obu?

Bo właśnie dostałem się na drugi kierunek i chciałbym wiedzieć jak bardzo mam się starać. Tyle co zwykle, czyli wypruwać sobie flaki i mieć jak najlepsze oceny czy mogę sobie odpuścić i spokojnie zająć się oboma kierunkami nie przejmując się wynikami.
Drakan

Postprzez Ewa Trzeciak » 2011-07-27, 21:05

Drakan napisał(a):I kogo ta opłata będzie obowiązywać? Osoby, które rozpoczną drugi kierunek po 1 stycznia 2012 czy od października 2011, czy też może wszystkich studentów?
I jak to jest z nie płaceniem? Czy jest to 10% najlepszych na danym drugim kierunku czy na swoim pierwszym, a może na obu?

nowelizacja ustawy napisał(a):Art. 99. 1. Uczelnia publiczna może pobierać opłaty za świadczone usługi edukacyjne
związane z:
1) kształceniem studentów na studiach niestacjonarnych oraz uczestników niestacjonarnych
studiów doktoranckich;
1a) kształceniem studentów na studiach stacjonarnych, jeŜeli są to ich studia na drugim lub
kolejnym kierunku studiów w formie stacjonarnej;

1b) kształceniem studentów na studiach stacjonarnych, w przypadku korzystania z zajęć poza
dodatkowym limitem punktów ECTS określonym w art. 170a ust. 2;17)
2) powtarzaniem określonych zajęć na studiach stacjonarnych oraz stacjonarnych studiach
doktoranckich z powodu niezadowalających wyników w nauce;
3) prowadzeniem studiów w języku obcym;
4) prowadzeniem zajęć nieobjętych planem studiów;
5) prowadzeniem studiów podyplomowych oraz kursów dokształcających.
1a. Do studentów studiów stacjonarnych, o których mowa w ust. 1 pkt 1a, nie zalicza się:
1) studentów, którzy po ukończeniu studiów pierwszego stopnia kontynuują studia do
uzyskania tytułu magistra lub równorzędnego;
2) studentów, o których mowa w art. 170a ust. 3 i 4, studiujących drugi kierunek studiów na
studiach stacjonarnych bez wnoszenia opłat;
3) studentów studiujących na kierunkach, o których mowa w art. 170b ust. 1.18)
1b. W przypadku podjęcia studiów równocześnie na kilku kierunkach studiów
stacjonarnych uczelni publicznej pobiera się opłaty za drugi wskazany przez studenta
kierunek studiów, jeŜeli nie posiada uprawnień do korzystania z zajęć bez wnoszenia opłat, o
których mowa w art. 170a ust. 3 i 4 oraz za kazdy kolejny kierunek studiów.19)

Zaznaczone zmiany wchodzą w życie 1 stycznia 2011.
Czyli ci, którzy już mają drugi kierunek lub rozpoczną go od semestru zimowego 2011/2012, załapią się jeszcze na bezpłatny drugi kierunek.
Obejmują ich bowiem przepisy przejściowe ;)

Art. 170a.
3. Student lub absolwent pierwszego kierunku studiów stacjonarnych w uczelni
publicznej ma prawo podjąć studia na drugim kierunku studiów stacjonarnych w uczelni
publicznej bez wnoszenia opłat.
4. Do kontynuowania studiów bez wnoszenia opłat w kolejnym roku studiów, o których
mowa w ust. 3, ma prawo student, który w poprzednim roku studiów spełnił kryteria, o
których mowa w art. 181 ust. 1, z uwzględnieniem art. 174 ust. 4.

Art. 170b. 1. Kierunki studiów związane z dyscyplinami artystycznymi, które ze
względu na swoją specyfikę i poziom, wymagają wiedzy i umiejętności uzyskanych w drodze
wcześniejszego ukończenia studiów drugiego stopnia, mogą być studiowane na studiach
stacjonarnych w uczelni publicznej jako drugi kierunek studiów bez wnoszenia opłat.
2. Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w
porozumieniu z ministrem właściwym do spraw szkolnictwa wyŜszego określi, w drodze
rozporządzenia, wykaz kierunków związanych z dyscyplinami artystycznymi, na których
moŜna studiować w uczelni publicznej na studiach stacjonarnych drugi kierunek bez
wnoszenia opłat, uwzględniając potrzeby związane z rozwojem sztuki oraz wszechstronne
przygotowanie do wykonywania zawodów artystycznych.

Art. 174.
4. Środki z dotacji, o których mowa w art. 94 ust. 1 pkt 7 i ust. 4, przeznaczone na
stypendia rektora dla najlepszych studentów przyznawane w liczbie nie większej niz 10%
liczby studentów kazdego kierunku studiów prowadzonego w uczelni stanowią nie więcej niz
40% środków przeznaczonych łącznie na stypendia rektora dla najlepszych studentów,
stypendia socjalne oraz zapomogi.

Art. 181. 1. Stypendium rektora dla najlepszych studentów moŜe otrzymywać student,
który uzyskał za rok studiów wysoką średnią ocen lub posiada osiągnięcia naukowe,
artystyczne lub wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub
krajowym.
Ewa Trzeciak
Rada Studentów

Postprzez dickens1 » 2011-09-02, 12:23

Powiedz mi Ewa, czy dobrze zrozumiałem:

Czy jeśli mam już tytuł magistra (skończony UŁ) a teraz jestem już na drugim roku studiów inżynierskich (I stopień) i rok temu dostałem stypendium socjalne, to teraz wedle nowych przepisów już nic nie będę mógł dostać? Nie mam jeszcze skończonych 26 lat. Jeśli tak to niesprawiedliwe. Niby dlaczego ktoś kto ma już magistra ma nie dostawać stypendium? Czy tytuł magistra = big money? :(
dickens1

Postprzez Ewa Trzeciak » 2011-09-02, 13:59

Tak jest napisane w ustawie PoSW:

''Art. 184.
5. Studentowi, który po ukończeniu jednego kierunku studiów kontynuuje naukę na drugim kierunku studiów, stypendium socjalne, stypendium na wyżywienie i stypendium mieszkaniowe nie przysługuje, chyba że kontynuuje on studia po ukończeniu studiów pierwszego stopnia w celu uzyskania tytułu zawodowego magistra, jednakże nie dłużej niż przez okres trzech lat.''

Osoby zasiadające 'tam wyżej' uznały, że ktoś mający mgr przed nazwiskiem już nie potrzebuje pomocy od państwa w postaci świadczeń socjalnych dla uczących się...
Ewa Trzeciak
Rada Studentów

Postprzez klaudita » 2011-09-22, 12:56

Czy można składać do dziekana wniosek o przyjęcie na II kierunek studiów , gdy ma się nie pełną rejestracje (1 brak)?? A po drugie na kierunek, który bym chciałam podjąć był egzamin z rysunku(wzornictwo) a przyjęli osoby ponad limit.. Jest szansa na pozytywne rozpatrzenie podania??Bardzo mi zależy na tym kierunku , a w obecnej sytuacji finansowej nie będzie mnie stać na płatny kierunek w następnym roku.
klaudita

Powrót do Pomoc materialna