UWAGA!

Forum zostało zamknięte w 2015 roku i znajdujące się tu informacje są nieaktualne. W zależności od sprawy potrzebne informacje znajdziesz na stronie SSPŁ:

Jeśli nie możesz znaleźć potrzebnej Ci informacji, zwróć się do odpowiedniej komisji SSPŁ lub napisz na adres prezydium@samorzad.p.lodz.pl.

Stypendium mieszkaniowe

Stypendia socjalne, za wyniki w nauce, stypendia dla sportowców, zapomogi, dopłaty

Stypendium mieszkaniowe

Postprzez dbartek » 2010-08-31, 14:53

Witam mam pytanie - do tej pory mieszkalem w akademiku, teraz chcialbym zamieszkac ze znajomymi w wynajmowanym mieszkaniu... rozumiem ze potrzebuje umowy wynajmu?
dbartek

Samorząd Studencki PŁ

Samorząd Studencki PŁ

Re: Stypendium mieszkaniowe

Postprzez WaldemarWyka » 2010-08-31, 16:41

Witaj,
jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 550zł,
to jak pewnie wiesz możesz uzyskać stypendium mieszkaniowe w wysokości 140zł

Potrzebujesz umowy najmu lokalu, w której będzie zawierało się Twoje nazwisko
Waldemar Wyka
Senat PŁ
WRS WKS FTIMS
WaldemarWyka

Postprzez durion » 2010-08-31, 19:23

witam, mam pytanie. jakie dokumenty potrzebne są do uzyskania stypendium socjalnego i mieszkaniowego?
durion

Postprzez pieszczoch » 2010-08-31, 20:01

na stronie FTIMS czytałam że dokumenty są te same co przy skladaniu podania o akademik. czyli zaświadczenie z zusu (zał. A), zał. C o niopodatkowanym dochodzie, zaswiadczenia rodzeństwa o kontynuowaniu nauki...
zreszta co bede wyienia.. tu masz wszystko: http://sites.google.com/site/wrswftims/ ... o-pobrania
pieszczoch

Postprzez WaldemarWyka » 2010-08-31, 21:08

Uwaga!
Od tego roku nie wymagane jest zaświadczenie z ZUS-u

więc

zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o zarobkach (dla każdego pełnoletniego członka rodziny) (zał.A)

jeśli rodzeństwo się uczy dodatkowo zaświadczenia ze szkół

dodatkowo oświadczenie wszystkich pełnoletnich członków rodziny o dochodach nie podlegających opodatkowaniu (zał.C)

teraz jeśli któraś osoba prowadzi działalność gospodarczą należy jeszcze skserować PIT 36 (zeznanie roczne) i złożyć

lub jeśli dochód z gospodarstwa rolnego to należy załączyć zaświadczenie z urzędu gminy o ha przeliczeniowych (od tego roku nie potrzeba składać oświadczenia o działach specjalnych (wpisujemy to w zał.C)

Do podania o przyznanie stypendium socjalnego (zał.1) można złożyć wniosek o przyznanie stypendium na wyżywienie (zał.4) oraz mieszkaniowe (zał.5)

Progi w tym roku
maksymalne stypendium socjalne 400zł
minimalne stypendium socjalne 50zł
stypendium wyżywieniowe 70zł
stypendium mieszkaniowe 140zł

próg dochodowy na osobę w rodzinie do stypendium socjalnego i mieszkaniowego 140zł

próg dochodowy do stypendium na wyżywienie 360zł

jeśli macie jakieś pytania piszcie w.wyka@samorzad.p.lodz.pl
Waldemar Wyka
Senat PŁ
WRS WKS FTIMS
WaldemarWyka

Postprzez durion » 2010-09-02, 13:00

czyli jeżeli chce złożyć podanie o każde z tych stypendiów, to mam każdy dokument mieć razy 3 czy jak? zaznaczę, że dochód mam 120 na osobę... a stypendium wyżywieniowe jest wydawane raz na miesiąc, tak?
durion

Postprzez WaldemarWyka » 2010-09-02, 14:07

nie wystarczy jeden komplet.
komisja stypendialna danego wydziału zbiera te trzy wnioski jako jeden
to dlatego dostarczacie jeden komplet
Waldemar Wyka
Senat PŁ
WRS WKS FTIMS
WaldemarWyka

Postprzez ja15 » 2010-09-20, 13:11

Witam.
Gdzie mogę znaleźć druki podań o pomoc materialna do pobrania, ponieważ strona ss jeszcze nie działa, a na stronie pł ich nie ma. Na stronie wydziału mechanicznego również.
Interesuje mnie jakie sa wymagame dokumenty do każdego ze stypendiów.
WaldemarWyka napisał(a):zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o zarobkach (dla każdego pełnoletniego członka rodziny) (zał.A)

jeśli rodzeństwo się uczy dodatkowo zaświadczenia ze szkół

dodatkowo oświadczenie wszystkich pełnoletnich członków rodziny o dochodach nie podlegających opodatkowaniu (zał.C)

teraz jeśli któraś osoba prowadzi działalność gospodarczą należy jeszcze skserować PIT 36 (zeznanie roczne) i złożyć

lub jeśli dochód z gospodarstwa rolnego to należy załączyć zaświadczenie z urzędu gminy o ha przeliczeniowych (od tego roku nie potrzeba składać oświadczenia o działach specjalnych (wpisujemy to w zał.C)

Czy to jest komplet dokumentów jakie muszę złożyć?
W/w dokumenty składam razem z podaniami do dziekanatu swojego wydziału? (mechaniczny)
Jeszcze interesuje mnie to jak wygląda kwestia ubezpieczenia, tzn. do tej pory byłem objęty ubezpieczeniem z ubezpieczenia rodziców (KRUS) i nie opłacałem składek za siebie. Czy obecnie tez tak będzie, czy bedę musiał ubezpieczać sie oddzielnie?
ja15

Postprzez WaldemarWyka » 2010-09-20, 13:53

https://sites.google.com/site/wrswftims ... o-pobrania

a w kwestii ubezpieczenia, jesteś ubezpieczony z rodzicami do 16 roku życia pod warunkiem że się uczysz, chyba, że masz pracę dochodową i odprowadzasz składki ZUS
Waldemar Wyka
Senat PŁ
WRS WKS FTIMS
WaldemarWyka

Postprzez girlie » 2010-09-20, 16:42

WaldemarWyka napisał(a):https://sites.google.com/site/wrswftims/wks-ftims/pliki-do-pobrania

a w kwestii ubezpieczenia, jesteś ubezpieczony z rodzicami do 16 roku życia pod warunkiem że się uczysz, chyba, że masz pracę dochodową i odprowadzasz składki ZUS

26 r.ż., w poradniach często wymagana legitymacja studencka lub książeczka zdrowia (dostaniesz wraz z indeksem)
girlie

Postprzez sasham » 2010-09-20, 18:25

A czy podania składa sie w dziekanacie danego wydziału? Bo na to pytanie nie było odp;)
sasham

Postprzez WaldemarWyka » 2010-09-20, 18:35

tak w dziekanacie jest przez dziekana powołana wydziałowa komisja stypendialna i to właśnie tam się składa podania
Waldemar Wyka
Senat PŁ
WRS WKS FTIMS
WaldemarWyka

Postprzez WaldemarWyka » 2010-09-20, 18:35

tak w dziekanacie jest przez dziekana powołana wydziałowa komisja stypendialna i to właśnie tam się składa podania
Waldemar Wyka
Senat PŁ
WRS WKS FTIMS
WaldemarWyka

Postprzez joyyy » 2011-01-04, 21:43

Witam,
jeśli do tej pory pobierałam stypendium socjalne, mieszkaniowe i wyżywieniowe ale zmieniłam miejsce zamieszkania (z akademika na wynajmowany pokój) to muszę ponownie zbierać dokumenty żeby złożyć podanie o stypendium mieszkaniowe na ten wynajmowany pokój?
joyyy

Postprzez WaldemarWyka » 2011-01-06, 11:13

nie powinienieś po prostu dostarczyć informację z ksero umowy do
WKS na ywoim wydziale
Waldemar Wyka
Senat PŁ
WRS WKS FTIMS
WaldemarWyka

Postprzez sio » 2011-07-05, 20:33

czy aby otrzymywać stypendium mieszkaniowe trzeba być czasowo zameldowanymw danym mieszkaniu?
czy wystarczy umowa najmu?
sio

Postprzez WaldemarWyka » 2011-07-22, 19:28

wystarczy umowa najmu :)
Waldemar Wyka
Senat PŁ
WRS WKS FTIMS
WaldemarWyka

Postprzez brad » 2011-07-22, 20:27

hej. moja sytuacja jest następująca: dostałem w spadku mieszkanie i jestem tam zameldowany; dochody mojej rodziny są bardzo niskie ok 200 zł miesięcznie. czy mam możliwośc otrzymywania stypendium mieszkaniowego? jeśli tak, to jakie dokumenty są mi potrzebne.
brad

Postprzez WaldemarWyka » 2011-07-24, 9:51

Regulamin Pomocy Materialnej
Rozdział II:
STYPENDIUM SOCJALNE

2. Student studiów stacjonarnych znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości z tytułu zamieszkania w domu studenckim lub obiekcie innym niż dom studencki, jeżeli codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie (student składa odpowiednie oświadczenie, w którym opisuje spełnienie ww. warunków). Ww. student może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości również tytułu zamieszkania z niepracującym małżonkiem lub dzieckiem studenta w domu studenckim lub obiekcie innym ni ż dom studencki.

więc raczej nie
Waldemar Wyka
Senat PŁ
WRS WKS FTIMS
WaldemarWyka

Postprzez deka87 » 2011-09-22, 13:37

Stypendia socjalne miały być zwiększone, a w rezultacie zostały zmniejszone i to znacznie.

Przecież to "stypendium socjalne w zwiększonej wysokości z tytułu zamieszkania w domu studenckim lub obiekcie innym niż dom studencki" powinno przysługiwać wszystkim, którzy utrzymują się i mieszkają samemu (czyli osobom samodzielnym finansowo), a nie tylko tym którzy mieszkają w Łodzi, ale na stałe mieszkają w miejscu, z którego codzienny dojazd "do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie".
Przecież ta pierwsza grupa ma jeszcze gorszą sytuację, bo w przeciwieństwie do tej drugiej na prawdę musi się utrzymywać samemu, bo nie może co jakiś czas jechać do domu np. po jedzenie czy pieniądze na utrzymanie.

Te nowe przepisy to chyba jakiś księgowy wymyślał, żeby uczelnia jak najwięcej zaoszczędziła...

Mimo wszystko mam nadzieję że ktoś dostrzeże ten bubel w regulaminie i "stypendium mieszkaniowe" będzie przyznawane na takich samych zasadach jak w ubiegłym roku.
deka87

Postprzez Ewa Trzeciak » 2011-09-22, 13:47

nowa ustawa likwiduje stypendium mieszkaniowe, więc na pewno nie będzie powrotu do wczesniejszej formy.

a jesli ktos jest samodzielny finansowo wg przepisow prawa, to czemu tym bardziej powinien pobierac stypendium mieszkaniowe od panstwa?
fundusz pomocy materialnej ma z zalozenia niesc pomoc najbiedniejszym
Ewa Trzeciak
Rada Studentów

Postprzez deka87 » 2011-09-22, 14:16

a jesli ktos jest samodzielny finansowo wg przepisow prawa, to czemu tym bardziej powinien pobierac stypendium mieszkaniowe od panstwa?

OK, znalazłem w regulaminie że aby być samodzielnym finansowo trzeba spełniać następujące warunki:
Kod: Zaznacz cały
21.   Student jest samodzielny finansowo, jeżeli on lub jego małżonek spełnia łącznie następujące warunki:
a)   posiadał stałe źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym;
b)   posiada stałe źródło dochodów w roku bieżącym;
c)   jego miesięczny dochód w okresach, o których mowa w pkt. a i b, nie jest mniejszy
niż 1,30 sumy kwot określonych w art. 5 ust1 i art. 6 ust.2 pkt. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych;
d)   nie złożył oświadczenia o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego z rodzi¬cami bądź jednym z nich.

czyli ja się nie "łapę" pod tą definicję bo nie spełniam punktów a), b) i c), ale nie prowadzę też wspólnego gospodarstwa z rodzicami ani z nikim innym więc kim ja jestem według prawa i co mam zaznaczyć we wniosku o stypendium w punkcie
-Jestem studentem samodzielnym finansowo (zgodnie z definicją zawartą w Regulaminie Pomocy Materialnej) i nie prowadzę wspólnego gospodarstwa   domowego z   rodzicami lub jednym z nich: TAK/NIE*

po pierwszej części tego zdania powinienem skreślić TAK (zostawić NIE), a po drugiej NIE, bo mieszkam i utrzymuję się sam, a oboje rodziców mają wobec mnie obowiązek alimentacyjny - z mamą podpisałem ugodę u mediatora więc nic od niej nie dostaję, a ojciec nie płaci więc mam przyznane świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego, a w takiej sytuacji wg. odpowiedzi jaką uzyskałem z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej rodzice nie są wliczani w skład mojej rodziny:
... Do członków rodziny nie zalicza się m.in. rodzica osoby uprawnionej zobowiązanego tytułem wykonawczym pochodzącym lub zatwierdzonym przez sąd do alimentów na jej rzecz. A zatem, dochody Pana matki (a tym samym również dochody jej męża) nie podlegałyby uwzględnieniu przy ustalaniu dochodu Pana rodziny jedynie w przypadku, gdyby na Pana rzecz były zasądzone alimenty od obojga rodziców. Jednocześnie informuję, że ustalenie alimentów na rzecz dziecka wyrokiem sądu lub na mocy ugody zawartej przed sądem nie jest związane z pozbawieniem władzy rodzicielskiej.

Trochę OT się zrobił więc wracając do tematu - czy w takiej sytuacji też nie mam szans na "stypendium socjalne w zwiększonej wysokości z tytułu zamieszkania w..."?
Ostatnio edytowano 2011-09-22, 21:08 przez deka87, łącznie edytowano 1 raz
deka87

Postprzez klaudita » 2011-09-22, 19:36

Czy jest możliwość zwiększenia stypendium socjalnego z racji mieszkania nie w domu studenckim, a sie tez nie wynajmuje, tylko pomieszkuje u rodziny??bez wniosku o wynajem mieszkania sie nie obedzie? Bo ja i tak dokladam sie co miesiac do rachunkow za mieszkanie ,a to by mnie troche podratowalo
klaudita

Postprzez deka87 » 2011-09-22, 20:50

Możesz spróbować podpisać z rodziną umowę użyczenia np. jednego pokoju (nie wiem czy na jeden pokój się da), z tego co pamiętam to najwygodniejsze z prawnego punktu widzenia rozwiązanie, żeby uzyskać tytuł prawny do mieszkania, sam mieszkam na podstawie takiej umowy ;)
Jeśli umowa jest zawierana pomiędzy osobami z I lub II grupy podatkowej (wujek google Ci powie kto zalicza się do tych grup) to nie trzeba płacić żadnych podatków i nie musisz zgłaszać tej umowy do żadnych notariuszy itp.

Bo ja i tak dokladam sie co miesiac do rachunkow za mieszkanie

Niestety przy przyznawaniu "zwiększonej wysokości z tytułu zamieszkania w..." wydatki nie są brane pod uwagę, ale na wszelki wypadek możesz o nich napisać w umowie.
deka87

Postprzez Ewa Trzeciak » 2011-09-22, 22:53

klaudita napisał(a):Czy jest możliwość zwiększenia stypendium socjalnego z racji mieszkania nie w domu studenckim, a sie tez nie wynajmuje, tylko pomieszkuje u rodziny??bez wniosku o wynajem mieszkania sie nie obedzie? Bo ja i tak dokladam sie co miesiac do rachunkow za mieszkanie ,a to by mnie troche podratowalo

wystarczy oświadczenie o ponoszeniu kosztow z tytulu zamieszkiwania z dala od wlasciwego miejsca zamieszkania - z uwagi na utrudniony dojazd na zajecia. tez wystarczy :)
Ewa Trzeciak
Rada Studentów

Następna strona

Powrót do Pomoc materialna