UWAGA!

Forum zostało zamknięte w 2015 roku i znajdujące się tu informacje są nieaktualne. W zależności od sprawy potrzebne informacje znajdziesz na stronie SSPŁ:

Jeśli nie możesz znaleźć potrzebnej Ci informacji, zwróć się do odpowiedniej komisji SSPŁ lub napisz na adres prezydium@samorzad.p.lodz.pl.

prośba o informacje o IFE

Forum International Faculty of Engineering.

Postprzez gosiacz » 2007-08-29, 19:51

ja jestem na kursach z BC, zapisałam się na komplet matma, fiza, angielski. Muszę powiedzieć, że warto. Atmosfera przyjazna, wykładowcy fajni, ludzie sympatyczni, super sprawa.
Na razie podoba mi się zobaczymy co powiem po 2 tygodniach.
Ja też jestem na inż biomed.
jeśli chcesz poznać więcej osób z IFE z I roku to organizowany jest wyjazd chyba 21-23 września.
pozdrowienia dla wszystkich z BC.
gosiacz
gosiacz

Samorząd Studencki PŁ

Samorząd Studencki PŁ

Postprzez djablica » 2007-09-02, 13:57

Nie ma sie co stresowac:)
studiowanie na IFE jest bardzo fajne i przyjemne, ludzi i tak poznacie poniewaz to bardzo maly wydzial, na kazdym kierunku okolo 25 osob lub mniej, a kierunkow raptem 5bylo, teraz jest 7.
skrypty nawet dla inzynierii biomedycznej bedzie mozna dostac w biurze IFE i kupic jeden egzemplarz a reszte dokserowac, mysle ze ponadto niektore przedmioty beda takie same jak na innych kierunkach, np matematyka lub fizyki, wiec skrypty znajdziecie:)
gdyby ktos szukal jakichs informacji, notatek czy czegokolwiek o Mechanice to z przyjemnoscia pomoge, mozna do mnie pisac tutaj lub znalezc na IFE lub w akademiku nr 9 :)
pozdrawiam
Lepiej zgrzeszyć i żałować, niż żałować, że się nie zgrzeszyło.
djablica

Postprzez d1gital » 2007-09-03, 16:48

Forum IFE otwarte ponownie. Zapraszam serdecznie do rejestracji i pisania jak najwięcej. :) Aha, poszukujemy moderatorów z pierwszego roku. :)
B.
d1gital

Re: prośba o informacje o IFE

Postprzez Loopdster » 2008-02-03, 15:08

Czesc.

Z góry przepraszam, że odgrzewam trupa, ale jest to jedyny temat dot. bezpośrednio IFE, i zawierający dużo przydatnych informacji w zwiazku z w/w.

Uczę się w liceum, 2 klasa matury międzynarodowej [ IB ]. Dla niewtajemniczonych - 6 przedmiotów do wyboru (3 rozszerzone, 3 pdst), wszystko w języku angielskim. W moim nieszczęśliwym przypadku trafiło na rozszerzoną matematyką (która ma wszystko co posiada polska + troche więcej, w dodatku trudniejsze tresci nam do głów sie wkłada), fizykę (podobnie jak matma) i angielski - którym chcial nie chciał, biegle wladac muszę.

To skoro juz sie przedstawiłem, przejdę do senda problemów. Mianowicie najchętniej bym złożył papiery na Computer Science - programista - to brzmi dumnie! Pytań odnośnie IFE mam kilka, ponieważ waham się pomiędzy uczelniami zagranicą (Anglia, Szkocja, Irlandia); USA; Warszawa, no i oczywiście Łódź - IFE.

Ponieważ rekrutacja na te pierwsze 2 jest dosc skomplikowana, dochodza koszty utrzymania, starania o pożyczkę itp - zdecydowanie bym sie przychylał ku Łodzi, tylko że...:

1. Jak dobrze zrozumiałem, studia na IFE sa w języku angielskim - i rozumiem, ze nie ma tu wyjątków od reguły - 'uczymy się' po angielsku i koniec?:)
2. Wiem że jest 2 jezyk obcy, ja bym interesował się jezykiem hiszpanskim - w miarę mozliwosci, jak ktos sie orientuje... Warto?
3. Można wyjechac w trakcie studiów na inną uczelnie... Czy nie lepiej by było, gdybym od razu wyjechał poza Polskę, nie zaczynając na IFE?
4. Jak się przedstawia sprawa z szukaniem pracy po IFE? Warto zaryzykowac na CS, aby potem móc godziwie zarabiac w tym kraju?

Moze to troche dziwic, ze czlowiek juz w 2 lo sie interesuje, lecz realia tego programu w ktorym uczestnicze powoli tego wymagają odemnie. Okreslic sie bede musial juz na poczatku wrzesnia, stad moje zainteresowanie.

Byc moze te kilka pytan wyda sie dosc prozaicznych. Tylko te mi na razie przyszły do głowy, z czasem moze pojawic sie jeszcze kilka. Jesli ktos znalazłby chwilę czasu, aby się podzielic wiedzą i cierpliwie odpowiedziec na kilka pytań, byłbym bardzo wdzięczny.

GG - 8010947.

Pozdrawiam,
Loopdster.
Loopdster

Postprzez d1gital » 2008-02-05, 2:35

Loopdster napisał(a):1. Jak dobrze zrozumiałem, studia na IFE sa w języku angielskim - i rozumiem, ze nie ma tu wyjątków od reguły - 'uczymy się' po angielsku i koniec?:)

Są, ale coraz rzadziej.

Loopdster napisał(a):2. Wiem że jest 2 jezyk obcy, ja bym interesował się jezykiem hiszpanskim - w miarę mozliwosci, jak ktos sie orientuje... Warto?

Czy warto się uczyć? Język angielski to w dzisiejszych czasach nie jest język obcy, chcąc nie chcąc człowiek gada po angielsku. :)

Loopdster napisał(a):3. Można wyjechac w trakcie studiów na inną uczelnie... Czy nie lepiej by było, gdybym od razu wyjechał poza Polskę, nie zaczynając na IFE?

Jak uważasz :) Z polskich kierunków też bez problemu pojedziesz, więc tutaj nie ma żadnej różnicy.

Loopdster napisał(a):4. Jak się przedstawia sprawa z szukaniem pracy po IFE? Warto zaryzykowac na CS, aby potem móc godziwie zarabiac w tym kraju?

Ja jestem na 4 roku TCS i dostaję po kilka poważnych lub częściej mniej poważnych ofert miesięcznie. Najchętniej by się już ze studiów zrezygnowało, bo tylko przeszkadzają :) Ale najlepiej szukać samemu w kierunku, który Cię interesuje.

Na 4 roku - kiedy i jeśli już coś umiesz (czyli jakiś cert na poziomie CCNP/biegle Java/dotnet/brainfuck:)/whatever)- można liczyć spokojnie od 2500 do 4000zł brutto, a po studiach na początek ok. 5k w chwili obecnej. Mowa o regionie łódzkim i to jest standard, raczej niezależnie od tego czy jesteś po IFE czy nie. W Warszawie odpowiednio więcej - trzeba sobie jedynie przekalkulować czy Twoje 4 godziny dziennie w pociągu są warte 50% wyższej pensji. :) Oczywiście zależy jako kto i gdzie, bo takie zarobki u pana Wieśka w jednoosobowej firmie są mało realne. Z mojego rocznika TCSu (chyba już tylko 20 nas jest) pracuje na razie chyba 8 osób.

Podczas studiów najlepiej dorwać pracę zadaniową, czyli płacą ci za każde wykonane zadanie - można wyciągnąć naprawdę niezłą kasę miesięcznie - dużo więcej niż tutaj napisałem - i nie siedzieć po 40 godzin w firmie. :) Oczywiście kiedy Ty będziesz kończył studia to te kwoty i sytuacja na rynku na pewno się zmienią. Poza tym proponuję myśleć w perspektywie tego co chcesz robić, a nie tego co brzmi dumnie i z czego teraz jest niezła kasa - za parę lat to może wyglądać inaczej. :)

Generalnie programiści biorą najwięcej i mają największy wybór firm (AMG, Transition Technologies, Ericpol, Digital One i kupa innych), ale jako sieciowiec nie narzekam (tpsa, znów ericpol, betacom, może kiedyś cisco) - ale tutaj w dłuższej perspektywie czasu raczej Warszawa/Londyn/Dublin/Bruksela :D gdzie od możliwości boli głowa. Generalnie programiści po IFE nie pracują w Polsce, a z mojego rocznika dużo CSowców siedzi w Holandii na kontraktach obecnie i kończy tam jakieś uczelnie.

Aha, po IFE raczej nie będziesz elektronikiem (chyba że ITS i specjalizacja na DMCS), bo te studia są (nie wiem jak w nowym programie) nastawione na ogólna wiedzę, a żeby skumać elektronikę to trzeba znać książkę Horowitza na pamięć :D

Jeśli będziesz od początku studiował w Warszawie to na pewno masz większe szanse na dobrą pracę i masz dobry przegląd warszawskiego rynku pracy. Poza tym nie będziesz tracił 4 godzin dziennie w pociągu :) Zaletą Łodzi są ludzie (rodowici Warszawiacy też są zajebiści, ale coś ich mało ;)) i sam klimat studiowania w takim mieście.

Loopdster napisał(a):Moze to troche dziwic, ze czlowiek juz w 2 lo sie interesuje, lecz realia tego programu w ktorym uczestnicze powoli tego wymagają odemnie. Okreslic sie bede musial juz na poczatku wrzesnia, stad moje zainteresowanie.

Współczuję :)
B.
d1gital

Postprzez Pascal28 » 2008-05-11, 1:37

d1gital napisał(a):Generalnie programiści biorą najwięcej i mają największy wybór firm (AMG, Transition Technologies, Ericpol, Digital One i kupa innych), ale jako sieciowiec nie narzekam (tpsa, znów ericpol, betacom, może kiedyś cisco)

D1gital, nie mogę się z tym zgodzić, jednak najwięcej zarabiają graficy, a nie programiści (choć także nieźle) w agencjach interaktywnych. Chyba ze mówisz o programowaniu nie na potrzeby internetu, to oddaje honor.
Pascal28

Postprzez d1gital » 2008-05-11, 23:15

Pascal28 napisał(a):D1gital, nie mogę się z tym zgodzić, jednak najwięcej zarabiają graficy, a nie programiści (choć także nieźle) w agencjach interaktywnych. Chyba ze mówisz o programowaniu nie na potrzeby internetu, to oddaje honor.

Cześć,

Miałem na myśli głównie *specjalistyczne* rozwiązania mobilne i nie w Javie. :)
Kwoty >10k zł to normalka (Warszawa i Katowice), lecz w Łodzi więcej niż 8-9k PLN ciężko wywalczyć. Na początek 5-6k PLN jest spokojnie osiągalne. Górną granicą, o której słyszałem jest 15-20k PLN dla człowieka z CCIE z kilkuletnim doświadczeniem u złotego partnera Cisco. Jeśli chodzi o zarządzenie IT, to sprawa wygląda różnie w zależności od szkoleń, kursów i doświadczenia... jak wszędzie.
B.
d1gital

Postprzez Loopdster » 2008-05-11, 23:30

Zapomniałem podziękować za odp, d1gital - za co przepraszam i serdeczne dzięki za tak wyczerpujaca odp. :)

W każdym razie, już trochę wody przepłynęło...

A moje myśli krążą wokół dumnie brzmiącego "Mechanical Engineering and Applied Computer Science".

Ni mniej, ni więcej, coś związanego z robotyką? Głośno myślę, strzelam, zastanawiam się. Że tak to ujmę, wybaczcie, że tak prosto - 'co się po tym robi, o co w tym chodzi'?

Pzdr,
loopdster.

PS. Te pensje sa oszałamiające. Naprawdę da radę w Łodzi tyle zarabiac, po studiach...?! O.o
Loopdster

Postprzez d1gital » 2008-05-12, 14:44

Loopdster napisał(a):Zapomniałem podziękować za odp, d1gital - za co przepraszam i serdeczne dzięki za tak wyczerpujaca odp. :)

W każdym razie, już trochę wody przepłynęło...

A moje myśli krążą wokół dumnie brzmiącego "Mechanical Engineering and Applied Computer Science".

Nie miałem przyjemności tam studiować, ale atmosfera tam panująca jest z pewnością doskonała :) Mało wspólnego z robotyką niestety, chyba że sam się zainteresujesz. Nowy program jest na stronie IFE. Musisz sam wywnioskować czy to Cię interesuje. Najczęściej chyba ludzie idą do GE Design Centre w Warszawie po MEACS, ale znam paru co w Airbusie rysuje samoloty. :) Jak do tej pory największe osiągnięcia mają ludzie po Computer Science (praca w Google w Mountain View lub Microsoft Design Centre w Kopenhadze czy Redmond), ale TCS również chyba nie jest taki zły, szczególnie patrząc na nowy program studiów. I tak 99% zależy nie od tego gdzie studiujesz, ale jaki jesteś, co robisz i czym się interesujesz (a raczej czy się interesujesz tym w czym pracujesz). :)

Loopdster napisał(a):PS. Te pensje sa oszałamiające. Naprawdę da radę w Łodzi tyle zarabiac, po studiach...?! O.o

Zależy czy jesteś dobry (dwa języki biegle+jakiś wysoki cert z sieci :mrgreen:). 4-5k to normalka nawet podczas studiów na part-time. Dalej tylko lepiej. Jak jesteś programistą to najbardziej opłacalny jest freelancing, ale to oznacza mało pracy przy projektach korporacyjnych. Generalnie można spokojnie na 3 roku pracować w AMG.NET czy Transition Technologies, ale pensje nie należą do najwyższych, co może zdradzi ktoś kto tam pracuje. Warto też zwrócić uwagę na rozwijający się Technopark, niedługo pewnie odbędzie się parę większych akcji rekrutacyjnych... :)
B.
d1gital

Postprzez Gabriel » 2008-07-03, 13:40

Witam :)

Właśnie w najbliższych dniach składam papiery na IFE na TCS w związku z czym mam kilka pytań:

1. Czy dostanę się mając 974 punkty ??
2. Martwi mnie trochę że w tłumaczeniu "elektronika i telekomunikacja" na angielskie "telecommunications and computer science" jakoś zanika słowo "elektronika" a głównie na tym mi zależy :) Ile jest elektroniki na TCS ?
3. Jak się ma sprawa z 2 językiem obcym ?? (poza angielskim w którym są prowadzone zajęcia) Jest obowiązkowy ?? Jaki jest wybór ??
4. Czy na 1 roku znajdę czas żeby sobie parę groszy zarobić ??
Gabriel

Postprzez Jaromir Chartlinski » 2008-07-04, 22:44

Gabriel napisał(a):4. Czy na 1 roku znajdę czas żeby sobie parę groszy zarobić ??
Wszystko zależy od Ciebie i Twojej wrodzonej umiejętności organizacji tego czasu :)
Jaromir Chartliński
Samorząd Studencki Politechniki Łódzkiej
emeryt
Wydziałowa Rada Studentów
Wydziałowa Komisja Stypendialna

Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ
Jaromir Chartlinski
WRS EEIiA

Postprzez Pech13 » 2008-07-05, 1:40

Ad.1 Rok temu próg był dość niski, dobrze nie pamiętam coś ok. 600-700, ale 2 lata temu był 910 na 1100 możliwych, bo była rozmowa kwalifikacyjna za 100pkt.
Pech13

Postprzez niziol.m » 2008-07-29, 0:43

Loopdster napisał(a):

Ni mniej, ni więcej, coś związanego z robotyką? Głośno myślę, strzelam, zastanawiam się. Że tak to ujmę, wybaczcie, że tak prosto - 'co się po tym robi, o co w tym chodzi'?

powtarzając za Loopdsterem- co to właściwie jest i czy wygląda tak samo jak bliźniaczy kierunek na WM?
niziol.m

Postprzez mechatronik » 2008-07-29, 23:10

Niedlugo koncze mechatronike na IFE i chcialbym udzielic kilku praktycznych rad ludziom zdajacym(i tym ktorzy zdali) na ten miedzynarodowy wydzial. Najwazniejsza rzecz: konczac ife jestescie w lepszej sytuacji niz ktokolwiek inny. Znacie dwa lub trzy jezyki i juz dawno przelamaliscie bariere jezykowa i kulturalna. Jestescie ukierunkowani na stale rozwijanie swoich umiejetnosci. Posiadacie interdyscyplinarna wiedze i mozecie rozwijac sie w dowolnym kierunku. Jest to wasza przewaga nad innymi polskimi studentami. Po drugie: duza czesc absolwentow ife nie wraca z zagranicznych uczelni kontynuujac tam nauke i podejmujac prace. Duzo ludzi odbywa zagraniczne praktyki i bardzo latwo znajduje prace w zachodnich koncernach. Absolwenci ife znaja swoja wartosc i stanowia elite pł.

Musze jednak z bolem zauwazyc ze lodzki rynek pracy nie bedzie was rozpieszczal. Nie liczcie ze na start po studiach dostaniecie wiecej niz 2000-3000zl brutto miesiecznie. Wiele firm traktuje studentow jako niekonczace sie, tanie zrodlo sily roboczej. Niestety podaz studentow znacznie przekracza oferty firm. Jako przyklad moge podac najwieksze lodzkie firmy: indesit, abb, dell, philips, gillette, procter-gamble, amg.net, ericpol, comarch, accenture itp (te firmy ktore znam z mojej branzy). Na pensje rzedu 4000-5000zl netto mozecie liczyc gdy z czasem nabedziecie doswiadczenie, specjalistyczne umiejetnosci oraz uda wam sie trafic na uczciwego pracodawce albo... gdy opuscicie lodz. Troche to smutne ale z moich znajomych doslownie pare osob znalazlo satysfakcjonujaca prace w lodzi. Pisze to zebyscie nie mieli zludzen ze lodz was doceni.

Pamietajcie ze IFE bedzie waszym oknem glownie na zachodni rynek pracy i na zachodnie firmy. Studia wykorzystajcie na rozwijanie wlasnych umiejetnosci i wypelnianie CV. Zawsze badzcie krok przed tlumem. Nie pozwolcie sie ograniczac ani tym bardziej wykorzystywac.
mechatronik

Postprzez Sol » 2009-05-15, 10:29

Witam.

Ja natomiast chciałbym się dowiedzieć jak na tym wydziale ma się Science and Technology? Na stronie PŁ odnalazłem, że rok temu było zaledwie 8 chętnych. Jak mam to rozumieć? Zdaję sobie sprawę, iż Fizyka nie cieszy się popularnością, a tutaj pojawia się jeszcze kolejne "sito" o nazwie język. Rozumiem, że w takim przypadku, podobnie jak na 90% uczelni, na ten kierunek wchodzą ludzie "bez punktów".
Sol

Postprzez K07 » 2009-07-23, 20:50

Information Technology a Computer Science. Duże są różnice między tymi kierunkami? Sporo ludzi narzeka na polską informatykę na EEIA czy w przypadku CS jest podobnie?
Ostatnio edytowano 2009-10-04, 17:43 przez K07, łącznie edytowano 1 raz
K07

Postprzez Marcin Sachrajda » 2009-07-23, 21:25

K07 napisał(a):Sporo ludzi narzeka na polską informatykę na EEIA czy w przypadku CS jest podobnie?

którzy to ludzie i na co narzekają ? Chętnie się dowiem, tak z ciekawości.
Członek WRS wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ 2009-2014
Senator Politechniki Łódzkiej 2012-2014
Przewodniczący komisji ds. Internetu Osiedla Akademickiego PŁ 2010-2014
Samorząd Studenckiego Politechniki Łódzkiej
kontakt: marcin.sachrajda@p.lodz.pl
Marcin Sachrajda
Emeryt SSPŁ

Postprzez sonicool » 2009-07-23, 21:28

Co prawda nie jestem z EEIA, ale też chętnie dowiedziałbym się o co dokładnie chodzi. Co to znaczy 'sporo'?
sonicool

Postprzez echelon_ » 2009-07-23, 21:45

Marcin Sachrajda napisał(a):którzy to ludzie i na co narzekają ? Chętnie się dowiem, tak z ciekawości.

A ja np. narzekam. Że się pierdół uczę i informatyka tak bardziej serio zaczęła mi się dopiero na 3 roku.
Keep trollin' trollin' trollin'...
echelon_

Postprzez K07 » 2009-07-23, 21:57

...
Ostatnio edytowano 2009-10-04, 17:44 przez K07, łącznie edytowano 1 raz
K07

Postprzez echelon_ » 2009-07-23, 22:03

Podeślij link do tematu bo z chęcią bym sobie poczytał jak FTiMS na nas wrzuca :D
Keep trollin' trollin' trollin'...
echelon_

Postprzez K07 » 2009-07-23, 22:06

Ostatnio edytowano 2009-10-04, 17:44 przez K07, łącznie edytowano 1 raz
K07

Postprzez sonicool » 2009-07-23, 22:11

Ej no sorry, przytaczasz kawałek wypowiedzi i wyciągasz dziwne wnioski. Ogólnie znany jest podział informatyków na ftimsie i na EEIA, mianowicie, że na ftimsie jest więcej programowania a na eeia poruszane są dogłębniej inne aspekty informatyki*. W cytacie, który przywołujesz jest mowa o programowaniu, w żadnej kwestii nie podsumowuje to informatyków po EEIA, którzy wielokrotnie są specjalistami w innych dziedzinach niż Ci po ftimsie.

* oczywiście są wyjątki, ale mowa tutaj o średniej charakterystyce.
sonicool

Postprzez Marcin Sachrajda » 2009-07-24, 0:23

echelon_ napisał(a):
Marcin Sachrajda napisał(a):którzy to ludzie i na co narzekają ? Chętnie się dowiem, tak z ciekawości.

A ja np. narzekam. Że się pierdół uczę i informatyka tak bardziej serio zaczęła mi się dopiero na 3 roku.

po części racja. W sumie jeśli chodzi o informatykę i przedmioty które były na prawdę fajne i przydatne w tym co robię na co dzień, były może ze 2-3. I to prawda, gdybym się nie dokształcał we własnym zakresie, to zapewne teraz bym nic praktycznego nie umiał. U nas na 3 semestrze był przedmiot programowanie obiektowe w c++. Przedmiot był by fajny gdyby nie program. Jak można było dopuścić do tego, aby uczyć programowania obiektowego na wzorcach i programach z początku ery c++. Z 15 laboratoriów na których pisaliśmy programy nie było napisanego ani jednego programu, który przyda się w przyszłej praktyce, np. w pracy. Przecież nie będę miał zadania: "napisania programu do obliczania wyznacznika macierzy z wykorzystaniem macierzy ze zliczaniem odwołań". Kochany RCMatrix ... :f
Kolejne: Projektowanie stron WWW, którym prywatnie zajmuje się od ponad 5 lat. Jak można uczyć (sic!) HTMl4.0 w dzisiejszych czasach xhtml'a ?! Że strony robi się na tabelkach itp. (dobrze, że nie na ramkach :lol: ) ? W 2009 roku uczy się rzeczy, które były fajne, ale z 15-20 lat temu, a przy tak szybko rozwijającej dziedzinie jaką jest informatyka jest to moim zdaniem niedopuszczalne. Dla mnie nauka na zaliczenie tego przedmiotu było cofaniem się w rozwoju...
Szybko się zapewne to nie zmieni, ale wierzę , że kiedyś studia informatyki na EEIA będą student-friendly :)
Członek WRS wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ 2009-2014
Senator Politechniki Łódzkiej 2012-2014
Przewodniczący komisji ds. Internetu Osiedla Akademickiego PŁ 2010-2014
Samorząd Studenckiego Politechniki Łódzkiej
kontakt: marcin.sachrajda@p.lodz.pl
Marcin Sachrajda
Emeryt SSPŁ

Postprzez Tomasz Kłapsia » 2009-07-24, 10:27

Co do tabelek się zgodzę, ale nie ma wytycznych, że powinno się używać XHTMLa. Możesz także używać HTMLa, ważne, żebyś stosował się do standardów ustalonych w dokumentach opisujących te języki "kodowania". O czym świadczy np. fakt, że powstaje HTML5.
Emeryt SS PŁ
www.icetique.pl
Tomasz Kłapsia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do International Faculty of Engineering