UWAGA!

Forum zostało zamknięte w 2015 roku i znajdujące się tu informacje są nieaktualne. W zależności od sprawy potrzebne informacje znajdziesz na stronie SSPŁ:

Jeśli nie możesz znaleźć potrzebnej Ci informacji, zwróć się do odpowiedniej komisji SSPŁ lub napisz na adres prezydium@samorzad.p.lodz.pl.

Czas tortur na kierunku Informatyka

Forum Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej.

Czas tortur na kierunku Informatyka

Postprzez N00b_King » 2012-10-28, 15:05

Pytanko, ile będzie trwać fizyka na kierunku Informatyka?? Jak długo będę musiał się męczyć z tym koszmarem, bo jakiś idiota sobie wymyślił, by przyszłych informatyków uczyć czegoś tak im niepotrzebnego???
N00b_King

Samorząd Studencki PŁ

Samorząd Studencki PŁ

Re: Czas tortur na kierunku Informatyka

Postprzez Warzyf » 2012-10-28, 15:20

A skąd Ty możesz wiedzieć co Ci będzie potrzebne w życiu 'informatyku'? Nie ma tu wylewania frustracji bez powodu. I nie obrażaj ludzi tylko z tego powodu, że są mądrzejsi od Ciebie.
Transport WEEIA 2009
AiR WM 2010
Warzyf
Moderator

Postprzez N00b_King » 2012-10-28, 15:23

Wierz mi, nie będzie potrzebne. Od razu po zaliczeniu (jak mi się uda), wywalam zeszyty z fizyki i wszystko, co z nią związane. Nawet nie mam zamiaru pamiętać tej żenady.
N00b_King

Postprzez Warzyf » 2012-10-28, 15:29

Tzn., że jeszcze dużo musisz się nauczyć i bynajmniej to będą uczelniane sprawy. Wydaje mi się, że każdy kumaty gość, który przyszedł na tę uczelnie i nie jest tutaj przypadkiem, zapoznał się wcześniej z programem studiów ECTS Label i doskonale wie kiedy kończy się fizyka na jego kierunku.
Transport WEEIA 2009
AiR WM 2010
Warzyf
Moderator

Postprzez N00b_King » 2012-10-28, 15:32

No słyszałem, iż ma trwać tylko rok, ale chcę się UPEWNIĆ.
N00b_King

Postprzez melzo712 » 2012-10-28, 15:45

Warzyf napisał(a):Tzn., że jeszcze dużo musisz się nauczyć i bynajmniej to będą uczelniane sprawy. Wydaje mi się, że każdy kumaty gość, który przyszedł na tę uczelnie i nie jest tutaj przypadkiem, zapoznał się wcześniej z programem studiów ECTS Label i doskonale wie kiedy kończy się fizyka na jego kierunku.

a mi się wydaje, że każdy ogarnięty gość na tej uczelnie wie, że siatka ects nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością (nie tylko słyszałem to od osób z innych wydziałów, ale wiem z autopsji)
melzo712

Postprzez Warzyf » 2012-10-28, 16:47

Nie ma takiej możliwości. Nie wliczając oczywiście tych indywidualnych programów studiów.
Transport WEEIA 2009
AiR WM 2010
Warzyf
Moderator

Postprzez Hawlett » 2012-10-28, 20:36

Pierwsze pytanie jaki wydział. Na FTIMS-ie jest nowy program z racji tego, że dostajecie pieniążki za pokazanie swojego oblicza na wykładach (wcale nie przemawia przeze mnie zazdrość :D).

Od niedawna wpisano do katalogu Wasz program:
http://ectslabel.p.lodz.pl/?l=pl&s=prog ... IMS&p=4150

Niemniej jednak jest on prawie na pewno niekompletny (wnioskuję na podstawie tego, iż w drugim semestrze macie tylko 150 godzin, a w trzecim ponad 500 :D), więc na pewno będą jakieś poprawki. Ale jak już było wspomniane katalog ECTS pokrywa się z grubsza z rzeczywistością, a w każdym razie u mnie się pokrywa ;) Rozbieżności są np. w liście prowadzących (niektórzy np. idą na emeryturę i na ich miejsce wchodzą inni), albo w literaturze (wszak nowe źródła, technologie etc. rosną jak grzyby po deszczu).

Niestety, zgodzę się z kolegą Warzyfem, że nie ma sensu ocenianie przedmiotów "bo mi to niepotrzebne". Poczekaj aż dostaniesz się na kolejne semestry i zobaczysz, że będziesz wracać do tych zeszytów, które chciałeś wyrzucić. Jeśli chcesz być programistą to ok, pewnie nie będziesz wykorzystywać wiedzy na temat topnienia cieczy i nie będziesz latać w biurze z kawałkami lodu i roztapiać ich z termometrem w ręku (tak jak ma to miejsce na laboratoriach z fizyki). Ale nie masz 100% pewności, że będziesz akurat programistą, może pójdziesz na studia doktoranckie bo coś Cię opęta na piątym roku. Nie da rady być naukowcem nie znając podstaw fizyki i matematyki. Ponadto uczysz się innych rzeczy - np. pisać sprawozdania (z doświadczeń laboratoryjnych, a nie eseje na język polski).

Paranoją jest to, że studentom pierwszego semestru próbuje się już w pierwszych tygodniach dowodzić wzorów fizycznych oparciu o rachunek różniczkowy :lol: Ale to inny temat.

Prawda jest też taka, że jeśli chodzi o informatykę, to nie trzeba mieć koniecznie dyplomu uczelni, aby takowym programistą być. W niektórych krajach dyplom to dodatek, w Polsce to podstawa. Ma to swoje plusy np. takie, że w pewnych sytuacjach w pracy będziesz mógł się odwołać do wiedzy i doświadczenia zdobytego na studiach. Ktoś bez dyplomu może nawet nie wiedzieć gdzie szukać, bo nigdy nie zetknął się "z tymi durnymi, niepotrzebnymi nikomu rzeczami". Poza tym prawda też jest taka, że to są studia, a nie zawodówka. To nie jest stricte przygotowanie do pracy np. spawacza. Tutaj rozwijasz swoja wiedzę i umiejętności z dziedziny, którą studiujesz. Jeśli się na to nie godzisz to zrób sobie technika informatyka. Albo podejdź do tego tak, że po prostu jest to przedmiot, który Ci się nie spodobał i Cię nie zainteresował i po prostu musisz go zaliczyć. Wszak nie musi nam się wszystko podobać :P Grafika nie interesuje szyfrowanie danych w systemie bankowym, a administrator sieci ma gdzieś to, jak wyznaczyć wektor w przestrzeni R^3.
Hawlett

Postprzez momus » 2012-10-29, 2:22

@ Hawlett, patrząc na te ECST labels dla 2 sem, można zauważyć, że na drugim sem, są tylko 3 przedmioty za 9punktów łącznie :D więc czegoś tam na 100% brakuje. Do tego podlicz sobie sumę punktów ECTS. Na koniec mojej starej specjalności (IOAD, które swoją drogą chyba popsuli program) można zdobyć 159 punktów. Problem w tym że inżynier musi zdobyć ich 210 +- 2 punkty. Brakuje tu też przedmiotów obieralnych.

Na informatyce macie teraz Fizykę 1 i 2, ale za to nie maci fizyki komputerowej.

Wbrew pozorom taka wiedza się przydaje, np. z Architekrury komputerów, kiedy windows w trakcie jednego ze swoich padów uszkodził MBR i tablice partycji i całą noc próbowałem to uratować. Kiedy w pracy dostaniesz projekt i nagle się okazuje że ta wiedza mimo chodem się przydaje. Kiedy samemu robisz sobie kabelki.

Co do wykształcenia, teraz w pracy w dziale programistów jestem nieliczny, który ma wyższe :D nie wiem jak u grafików dokładnie, handlowcy niby coś mają (OiZ). Księgowe mają wyższe ;)
Zależy od branży, ale akurat w Informatyce papierek nie jest najważniejszy, liczy się wiedza, a tą łatwo sprawdzić
Kiedy jesteśmy Świadomi, nagle możemy dostrzec, gdzie jesteśmy - możemy zobaczyć to, co widzimy; usłyszeć to, co słyszymy; dotknąć tego, czego dotykamy i poczuć to, co czujemy...
momus

Postprzez snoopi » 2012-10-29, 21:04

Nie histeryzuj tak chłopaku. Wybrałeś studia techniczne. Może się nie nadajesz i już po pierwszym semestrze twoje tortury się skończą czyli już ... za cztery miesiące. Głowa do góry bądź dobrej myśli, że już za cztery miesiące twoje tortury dobiegną końca!
snoopi

Postprzez marcinoo » 2012-12-20, 16:10

Fizyka kształtuje umysł. Naprawdę przydaje się w późniejszych czasach. Chcesz być inżynierem? Bez fizyki ani rusz.
marcinoo

Postprzez sad_madman » 2012-12-20, 18:56

N00b_King napisał(a):Jak długo będę musiał się męczyć z tym koszmarem, bo jakiś idiota sobie wymyślił, by przyszłych informatyków uczyć czegoś tak im niepotrzebnego???

Pewnie w liceum się zastanawiałeś po co Ci chemia, WOS, historia - przecież INORMATYKIEM będziesz.
sad_madman

Powrót do Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej