UWAGA!

Forum zostało zamknięte w 2015 roku i znajdujące się tu informacje są nieaktualne. W zależności od sprawy potrzebne informacje znajdziesz na stronie SSPŁ:

Jeśli nie możesz znaleźć potrzebnej Ci informacji, zwróć się do odpowiedniej komisji SSPŁ lub napisz na adres prezydium@samorzad.p.lodz.pl.

SSBD u Smolińskiego !!!

Forum Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej.

SSBD u Smolińskiego !!!

Postprzez asia24 » 2005-12-14, 22:22

Czy moze ktoś wie jak przejść bezproblemowo projekt końcowy na SSBD ? Moja kumpela ma z nim zajęcia i podobno trudno jest ?
asia24

Samorząd Studencki PŁ

Samorząd Studencki PŁ

Postprzez readyb » 2005-12-14, 23:45

hehe :) powiem tylko tyle ze projekt jest wymagający i jak sie nic nie robi to nie ma co liczy na fart. Jesli ktos myslal ze skoro wyklad byl prosty i z projektem bedzie podobnie to wspolczuje!! To nie jest prosty przedmiot i trzeba nad nim konkretnie posiedziec bo jak nie to lipa! Nikogo sie nie oszuka na tym przedmiocie..O bezproblemowym przejsciu tego przedmiotu nalezy szybko zapomniec i wziac sie do roboty bo zostal niecaly miesiac na oddanie projektu! Mam wrazenie ze znam tą kumpele :)
:)
readyb

Postprzez badzio » 2005-12-15, 0:42

Jesli dobrze kojarze skrot to za moich czasow (bodajze 2 lata temu) robilo sie projekt w php - serwis www wspolpracujacy z baza mysql. Grupa czteroosobowa, projekt zrobilem sam, wszyscy dostalismy 4.5. Oddawalo sie (chyba) trzy sprawka, prowadzacy sie czepiali, dobrze bylo oddawac tydzien wczesniej ew przyjsc na konsultacje, bo mowili co jest zle, mozna bylo poprawic i dostac wiecej punktow:)
Aha... tyle ze ja nie znam tego pana, mialem z kim innym.
"Pan Bog pomaga tym, ktorzy potrafia pomoc sobie sami" - T. Jefferson
Obrazek
badzio

Postprzez readyb » 2005-12-15, 1:13

Obecnie projektem jest webowa aplikacja bazodanowa oparta na modelu MVC 2 i technologiach Javy (J2EE), czyli serwlety, JSP, JavaBeansy, JDBC. Serwerem bazy danych jest PostgreSQL. Wykonanie projektu wymaga naprawde duzego nakladu pracy i napisanie go w pojedynke nie jest latwe! Dlatego tez grupy są 5-cio osobowe. Jesli kolega napisal sam swoj projekt w php to bardzo fajnie. Jak bym mial ze 2 tygodnie wolnego to moze samemu tez udaloby sie tego dokonac ale pewnie malo bym spal :D no i zakladam ze dobrze znam wymienione technologie i umiem je zastosowac. Prowadzący są wymagający i trzeba byc ze wszystkim na bieżąco bo jak nie to tną ci punkty. Tylko ktos kto pisal juz podobną aplikacje sieciową moze powiedziec ze da sie bezproblemowo zaliczyc ten projekt, ale jesli ktos pierwszy raz sie z tym spotyka to nie jest latwo..
readyb

Postprzez badzio » 2005-12-15, 10:30

No to wreszcie ktos sie postaral. Za moich czasow tez byla proba tworzenia czegos w javie ale niestety przez dlugi czas adminom nie udawalo sie stworzyc odpowiedniego srodowiska na serwerze i chyba nikt nie ryzykowal ze nie bedzie mial jak oddac projektu (wymog byl ze musi byc na serwerze zsk). Ale jesli to jest projekt na caly semestr to nadal nie widze problemu - to duzo czasu 8) (o jak dobrze moc to teraz powiedziec :lol: )
Aha - my tez mielismy grupy 4-5 osobowe.
"Pan Bog pomaga tym, ktorzy potrafia pomoc sobie sami" - T. Jefferson
Obrazek
badzio

Postprzez readyb » 2005-12-15, 13:49

Projekt jest na caly semestr i dzieli sie na 5 osob ale jesli ktos teraz pyta czy da sie go przejsc bezproblemowo na 3 tygodnie przed oddaniem to ja moge powiedziec ze nie bedzie latwo! No ale jesli ktos pracuje chociaz od polowy semestru tylko tak solidnie to z pewnoscią zdązy :)

Pozdr,
readyb

Absolwent

Postprzez DEFENDER » 2006-01-16, 9:50

Wiem jedno,że jak zaliczałem u niego kiedyś SIUD to był zupełnie zielony z tego przedmiotu, a stwarzał wrażenie wymagającego.I troszkę ma za wysokie mniemanie o sobie, a to pewnie dlatego, że pracuje w jakiejś komercji.Mimo wszystko jest to renoma i nie popusci.[/code]
"The Code Inside"
DEFENDER

Postprzez Des » 2006-04-13, 23:50

Troche wysokie mniemanie o sobie to jest TROSZKE zbyt lekko powiedziane :)

I niestety musze sie podpisac pod postami ludzi wyzej, tylko ja to napisze inaczej - to da sie napisac na samym koncu, jesli bedzie sie robic maratony po 26h cala 6-osobowa grupa. My zaliczylismy na 3.5 ;)
Des

Re: SSBD u Smolińskiego !!!

Postprzez jee_developer » 2015-02-06, 0:55

Hej,

Bezproblemowo nie przechodzi się żadnego przedmiotu jeżeli pracujesz samodzielnie:) bo albo masz jakieś zapytania odnośnie technologii której się uczysz albo budzisz się na tydzień przed końcem i stwierdzasz że teraz to już się nie nauczysz - przynajmniej ja na ftimsie takie doświadczenia miałem.

Co do SSBD widzę, że wątek wyskakuje jako jeden z pierwszych a jest dosyć mocno nieaktualny. Więc może po kolei:
W edycji 2013 omawiana była najaktualniejsza na ową chwilę wersja JEE, serwer aplikacyjny glassfish 3.x albo 4.x nie pamiętam już niestety, baza postgreSQL, frontend w JSF, MVC3.

Fajne jest to że zawsze wybierane są możliwe najaktualniejsze wersje działa to na waszą korzyść - znacie technologie z której się korzysta komercyjnie, oraz na waszą niekorzyść - czasami nie da rady łatwo wzorować się na projektach kolegów ^^

Czy polecam ten przedmiot? Zależy co chcesz osiągnąć i CZY chcesz coś osiągnąć. Jeżeli chcesz łatwiejszy start na rynku pracy, a znajomość JEE jest mega wielgachnym atutem bo firmy rekrutują jak porąbane to zdecydowanie warto. Szkoda tylko że nie ma możliwości poprowadzenia tego przedmiotu z użyciem springa :( Z tego co się dowiedziałem zasoby sprzętowe nie pozwalają na to jednak coś tam w ZSK stopniowo idzie w kierunku uruchomienia i takiej formy zaliczania.

Przepis na bezproblemowe zdanie tego przedmiotu?
1. warto pracować zespołowo od początku do końca. 2 pierwsze etapy jesteście oceniani jako grupa, zaś ostatni indywidualnie. Moja grupa wykazała się zespołowością i mimo że nie musieliśmy to 3 etap również developowaliśmy wspólnie a rozliczaliśmy się indywidualnie.
2. warto na samym początku semestru dokładnie przeczytać wymagania, i PORZĄDNIE ZAPROJEKTOWAĆ strukturę bazy danych. Wiem że jest dużo czasu, odległy termin i dziwne wrażenie że ze wszystkim zdarzysz. Nie ulegaj temu zludzeniu... pozniejsze poprawki kosztuja nieprzespane noce. Moje podejscie zaowocowalo znienawidzeniem mnie przez moja grupe na poczatku semestru ale projekt zostal dowieziony bez zmiany struktury bazy - a wiec i bez przerobek w aplikacji 8)
3. konsultacje. Rowniez radze z nich korzystac. Zarówno men in black jak i Karbo nie gryzą! Zawsze są do tematu. Pod warunkiem że Wy najpierw temat przeczytacie :D oni wam pomogą lepiej zrozumieć, omówią aplikację czy spelnia wymagania itp. przykład: mielismy buga ktorego nie moglismy znalezc przez X dni. Poszlismy na kosultacje i dr Smolinski siedzial z nami tak dlugo ile trzeba bylo (2-3h).
4. terminowosc. terminy sa nieprzekraczalne. warto o tym pamietac i ustalac wewnatrzgrupowy deadline na kilka dni wczesniej. im wiecej tym lepiej.

Gdyby były jeszcze jakies pytania to piszcie.

Gdyby kogos interesowało moja grupa miala 5 z laborek u dr S.... 8)

Konkludując. Przedmiot polecam. Trzeba sie spiac ale to tylko tyle... i az tyle co dla niektorych :wink:
jee_developer

Re: SSBD u Smolińskiego !!!

Postprzez absolute01 » 2015-02-13, 22:39

SSBD? Również miałem okazję być jego uczestnikiem w edycji 2013 (JEE6). Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że przedmiot i nazwisko prowadzącego są znane, a opinie różne. Niektórzy nie wyrażają się pochlebnie na ten temat przedmiotu prowadzącego przez dr Smolińskiego, a niektórzy przeciwnie, nawet sam spotkałem się z takimi różnymi opiniami, pomimo tego postanowiłem spróbować i przekonać się ile jest w tym prawdy i sprawdzić czym jest to legendarne "SSBD".

Po pierwsze był to przedmiot który nauczył mnie współpracy w grupie. Charakter przedmiotu odwzorowuje budowanie realnego projektu w firmie, gdzie są wyznaczone role i odpowiednie zadania dla każdego z uczestników, na dodatek wszyscy wewnątrz grupy muszą ze sobą współpracować i to jest niezłe wyzwanie, bo ta współpraca jest naprawdę ważna.

Jeżeli chodzi o projekt to musieliśmy go stworzyć totalnie od początku, i to było super, zaczynając od wybrania tematu pracy, projektu przypadków użycia i struktur bazy danych, implementacji przypadków użycia, konfiguracji domeny serwera aplikacyjnego, aż po uruchomienie i stworzenie diagramów i dokumentacji. A to oznacza nabycie bardzo dużego doświadczenia na każdym z tych etapów, a oprócz tego, poznaje się nową technologię Java Enterprise Edition, która jest dosyć popularna i aktualna na dzisiejszym rynku pracy.

Jeżeli chodzi o prowadzącego, to niewątpliwie muszę wyrazić swoją pozytywną opinię. Rzetelność oraz poziom wiedzy jaki reprezentuje dr Smoliński to tylko kilka cech, dla których warto rozważyć wybór tego przedmiotu. Grupa mogła liczyć na pomoc w napotkanych różnych problemach związanym z nową technologią, programowaniem albo innymi trudnościami. Raczej czuliśmy się zawsze chętnie przyjmowani i mogliśmy liczyć na pomoc, niż zbywani. Prowadzący pełnił rolę bardziej przewodnika niż kogoś kto tylko nas oceniał. Choć oczywiście na deadlineach nie było zmiłuj ;)

Żeby nie było tak kolorowo, to powiem jeszcze o tej drugiej stronie, przedmiot jest wymagający tak jak pisali poprzednicy i po prostu trzeba się przyłożyć, ten przedmiot różni się od innych tym, że rozpoczęcie pracy na tydzień przed oddaniem projektu skończy się fiaskiem. Po prostu nie da się zrobić tego wszystkiego w tak krótkim czasie i to nawet w 6 osób, bo tutaj trzeba jeszcze wspomnieć, że współpraca w grupie nie zawsze bywa łatwa a nieporozumienia potrafią nawet podzielić grupę, także należy mieć to na uwadze z kim rozpoczyna się współpracę.

Moja osobista opinia jest taka, że jest to jeden z kilku przedmiotów (8-9), które mógłbym wskazać w całym toku studiów inżynierskich za wartościowy i wnoszących coś poza uniwersyteckie zagadnienia i jeżeli ktoś chcę naprawdę nauczyć się programować i poznać przedsmak życia w firmie, to warto zastanowić się nad wyborem tego przedmiotu.

Pozdrawiam i życzę dobrych wyników ;)
absolute01

Powrót do Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej