UWAGA!

Forum zostało zamknięte w 2015 roku i znajdujące się tu informacje są nieaktualne. W zależności od sprawy potrzebne informacje znajdziesz na stronie SSPŁ:

Jeśli nie możesz znaleźć potrzebnej Ci informacji, zwróć się do odpowiedniej komisji SSPŁ lub napisz na adres prezydium@samorzad.p.lodz.pl.

technikum a potem studia

Forum Wydziału Elektrotechniki i Elektroniki.

technikum a potem studia

Postprzez Javier » 2014-03-20, 17:43

Czy uważacie że osoby które najpierw skończyły technikum w jakimś kierunku a potem poszły na studia w tej samej dziedzinie są lepiej wykształcone od osoby która po liceum poszła na studia i czy pracodawcy wyżej cenią osobę po technikum plus studia czy tak samo jak tą po samych studiach?
Javier

Samorząd Studencki PŁ

Samorząd Studencki PŁ

Re: technikum a potem studia

Postprzez overseer » 2014-03-21, 19:08

Niekoniecznie, mogę to potwierdzić na własnym przykładzie. Skończyłem technikum elektroniczne z jednym z najlepszych świadectw wśród mojego rocznika, matura poszła nieźle, dostałem się na automatykę i robotykę. Pierwsze ćwiczenia z analizy, i co się okazuje? Że po kilkunastu latach nauki nic nie umiem z matematyki. :wink: A to, że miałem w szkole średniej przedmioty zawodowe, jak n.p. pracownie elektrotechniki, elektrotechnikę teoretyczną? Też niewiele to dało, bo po pół semestru ludzie po liceum wyrównali, a później daleko wyprzedzili jeśli chodzi o poziom wiedzy z tych przedmiotów. Generalnie uważam, że technikum (a przynajmniej moje te parę lat wstecz, nie wiem jak jest teraz, i jak jest w innych technikach) to marnowanie ludziom czasu. Lepiej rzetelnie się przygotować do studiów w przyzwoitym liceum. A czy pracodawcy patrzą na to, czy jesteś po liceum/technikum? Znowu mogę tu przytoczyć mój przykład: pracuje już ładnych parę lat, coś ponad 7, parę razy robotę zmieniałem (branże elektryka/energoelektronika) i w zasadzie NIGDY nie pytali mnie o ukończone szkoły, tylko o to, co umiem i potrafię. :wink: W chwili obecnej kończę zaocznie studia pierwszego stopnia, ciągne stypendium rektora za wyniki w nauce, i mogę Ci powiedzieć tyle, że NICZEGO mnie te studia nie nauczyły. :) Co generalnie jest bardziej straszne niż śmieszne. W sezonie letnim sporo praktykantów u mnie w firmie się przewija, trafiają się czasem jednostki wybitne - dwa kierunki na raz robią, stypendia, co nie tylko, ale z najprostszymi rzeczami sobie nie radzą. :? Cóż, taka to już chyba nasza Polska rzeczywistość...
overseer

Postprzez Javier » 2014-03-21, 21:36

a ty jeśli wolno spytać pracujesz na stanowisku dla osób po technikum czy jakimś bardziej umysłowym?
Javier

Postprzez durion » 2014-03-21, 23:54

Ja jestem po liceum, wcale nie jakimś wspaniałym. Zaczynałem studia dziennie, ciaghnalem przez 2,5 roku i gdyby nie sytuacje losowe, właśnie robilbym magistra. Ale cóż, mówiąc o przygotowaniu, to nie widziałem zadnejnroznicy miedzy sobą a kumplami po technikum. A tez byłem na AiR. Teraz jestem na zaocznych. Jezeli chodzi o prace, to jakiś czas temu zacząłem pracę w zawodzie, nie mając żadnego doświadczenia i nie będąc nawet po technikum. I od poczatku nauczyłem sie więcej niż przez te cale lata na studiach:)
durion

Postprzez Javier » 2014-03-27, 18:20

czyli co nawet bez studiów można czasem dostać pracę stricte umysłową jeśli posiada się wymaganą wiedzę?
Javier

Postprzez student Ka » 2014-05-13, 9:29

Ja skończyłam technikum elektroniczne w Rzeszowie i wcale nie było lekko później na studiach. Wiedza z technikum w bardzo małym stopniu przydała się później na studiach. Większość rzeczy samemu trzeba było szukać i uczyć się od początku. Wydaje mi się, że po liceum ludzie niekiedy lepiej dawali sobie rade na studiach niż ci po technikum. No i po liceum masz rok więcej do wykorzystania.
student Ka

Postprzez Javier » 2014-05-28, 17:18

Bo niektórzy chyba traktują technikum bardziej jako zabezpieczenie na wypadek jak na studiach nie wyjdzie.Wtedy jak nie skończą studiów i tak mają już konkretny zawód w przeciwieństwie do osoby która wyleciała ze studiów a wcześniej skończyła liceum.Bardziej sensowne jest raczej pójść jak już do technikum na jeden kierunek a na studia na inny wtedy faktycznie ma się dwa różne zawody i pewnie większe możliwości dostania pracy.Osoba po studiach chyba też może dostać pracę jako technik w swoim zawodzie gdyby nie udało się jej dostać pracy dla osoby po studiach.
Javier

Powrót do Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki