AiR - zaocznie

Forum Wydziału Mechanicznego PŁ.

AiR - zaocznie

Postprzez wirtualnyjan » 2014-12-09, 23:05

Witam,

rozważam rozpoczęcie studiów zaocznych na kierunku AiR i pierwszy problem to wybór wydziału. Na WEEIA opłata to około 2000zł, natomiast na Mechanicznym 3000zł... skąd taka rozbieżność? Czemu tutaj jest aż tak drożej? Słyszałem, że na WEEIA jest łatwiej, a tutaj trudniej, ale gdzie zdobędę więcej praktycznej wiedzy? Bo nie zawsze łatwiej oznacza gorzej czy odwrotnie :) Jakie macie zdanie na ten temat?
Pozdrawiam
wirtualnyjan

Samorząd Studencki PŁ

Samorząd Studencki PŁ

Re: AiR - zaocznie

Postprzez mkk » 2014-12-09, 23:57

Nie wiem jak jest na elektrycznym, ale na mechanicznym kierunki typu mechatronika czy air są tak na prawdę do wszystkiego i do niczego. Ja po skończeniu mechatroniki nie czuję się ani elektronikiem, ani informatykiem, ani automatykiem. Jedynie to na siłę mogę się nazwać mechanikiem, ale to też nie do końca bo nie miałem niektórych przedmiotów w porównaniu do mibm. Wiedzę teoretyczną mogę zdobyć na własną rękę (co czynię), ale wiedzy z zajęć laboratoryjnych już nie.
Te kierunki miałby sens gdyby np na takiej mechatronice były te same zajęcia co na mibm plus szeroko pojęte zagadnienia elektrotechniczne i elektroniczne (bo w tej chwili to samo z tego zakresu co na mechatronice jest na mibm), szeroko pojęte programowanie (a nie pisanie programów które liczą deltę), szeroko pojętą teorię sterowania.
Gdybym miał jeszcze raz zaczynać studia poszedłbym na mibm i kształcił się na porządnego mechanika. Ewentualnie podjął drugi kierunek na elektrycznym.
mkk

Postprzez kasztan00126 » 2014-12-10, 13:39

Ja też studiuje IM na wydziale mechanicznym moje zdanie jest podobne do kolegi. Na WM masz wszystko i nic pierwsze 4 semestry są praktycznie identyczne z niewielkimi zmianami na poszczególnych kierunkach. Wiele jest niepotrzebnych przedmiotów które nigdy Ci się nie przydadzą w pracy np. Historia Techniki. Pracowałem dorywczo przez 2 lata z AiR i z tego co widziałem w pracy a także z tego co mówili mi absolwenci AiR najważniejsza jest elektryka czyli będziesz składać szafy sterownicze itp. Nie będziesz po studiach siedział i konstruował robotów dla jakiś linii produkcyjnych czy coś bo tym zajmują się ludzie który pracują już w zawodzie jakieś 15 lat i mają tytuł dr. Moim zdaniem powinieneś iść na elektryczny.
kasztan00126

Postprzez wirtualnyjan » 2014-12-10, 22:25

Dzięki za odpowiedzi! Skoro mogę liczyć na waszą życzliwą pomoc, to zadam jeszcze kilka pytań hehe :mrgreen:

- czy studia zaoczne bardzo odstają od dziennych? Wiadomo że materiał okrojony, ale mimo to jest robiony na odwal się, czy jak się człowiek przyłoży to może dużo wynieść? Czy jednak nic nie zastąpi dziennych?

- jakie przedmioty są najważniejsze na AiR i co mając jeszcze czas do rekrutacji powinienem sobie przyswoić, żeby lepiej wyciągać informacje z wykładów, czy laborek? Bo jak wszystko będzie dla mnie nowe, to wiadomo, że nie załapie się wszystkiego, a szkoda.

- czy połączenie AiR z MiBM dzienne/zaoczne zaoczne/dzienne ma większy sens? Kolega powiedział że poszedłby od początku na MiBM, jakie połączenie byłoby najkorzystniejsze?

Pozdrawiam
wirtualnyjan

Postprzez kasztan00126 » 2014-12-11, 16:27

Różnią się co do poziomu [...]* to zależy od wykładowcy jak będzie mu się chciało to będzie można się dużo nauczyć. Ja osobiście na dziennych miałem takich prowadzących że przyjście ich na zajęcia to juz był wyczyn.

Nie martw się tym że nie będziesz rozumiał tego co oni do Ciebie będą mowić jak tak będzie to znaczy że jesteś w odpowiednim miejscu;) jeśli cos to przejrzyj sobie strone
http://programy.p.lodz.pl/ tu są wszystkie kierunki rozpisane

Jeśli chcesz iść jednocześnie na Mibm i AiR to albo jesteś bardzo zdolny albo nie mam pojęcia. Jeśli chcesz skończyć i jedno i drugie to najlepiej zacząć np. MiBM a po np. 4 sem zaocznie AiR. Jednocześnie to bardzo bardzo bardzo dużo pracy. Co do połączenia to zależy czego chcesz się wiecej nauczyć jeśli elektryki itp. to dzienne AiR jeśli takich przedniotów jak wytrzymałość materiałów, podstawy konstrukcji maszyn czy rysunek techniczny to lepiej dzienne Mibm
kasztan00126

Postprzez michmech » 2015-01-07, 19:57

Idź na elektryczny + zacznij jak najwcześniej (może jeszcze nie na 1 roku) szukać staży / praktyk / pracy w zawodzie. Kolega mkk idealnie podsumował studia na mechanicznym, nie mam nic do dodania. Zgadzam się w 100%, mam identyczne doświadczenia.

- czy połączenie AiR z MiBM dzienne/zaoczne zaoczne/dzienne ma większy sens? Kolega powiedział że poszedłby od początku na MiBM, jakie połączenie byłoby najkorzystniejsze?

Idź na to, co Cię bardziej interesuje. Ja np chciałem być bardziej konstruktorem niż programistą, stąd wybrałem mechaniczny. Nie cuduj, bo pewno nie uciągniesz obu kierunków. Jak na jednym będziesz sobie dobrze radził, weź się za drugi, ewentualnie drugi stopień zrób na innym kierunku. Z doświadczenia powiem, że studiowałbym jeden kierunek i w międzyczasie zdobywałbym wiedzę w praktyce, w pracy. Moim zdaniem to lepsze niż 5 fakultetów zrobionych po łebkach.

- jakie przedmioty są najważniejsze na AiR i co mając jeszcze czas do rekrutacji powinienem sobie przyswoić, żeby lepiej wyciągać informacje z wykładów, czy laborek? Bo jak wszystko będzie dla mnie nowe, to wiadomo, że nie załapie się wszystkiego, a szkoda.

Poczytaj program studiów i karty przedmiotów, nawet literaturę tam podają.
michmech

Powrót do Mechaniczny